Pretraga tekstova
Na mjesečnoj ćemo razini izvještavati o napretku u raspolaganju zemljištem u vlasništvu države te činiti dostupnijima odgovore na otvorena pitanja i dodatna pojašnjenja cjelokupnoj javnosti, obećavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
Do sada je objavljeno 229 javnih natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta, ukupne površine veće od 56 tisuća ha, a u pripremi je 47 novih, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Kako su podsjetili, u slučaju da jedinice lokalne samouprave to ne učine sukladno rokovima propisanima Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, Ministarstvo preuzima raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem, a već do sada su donesene odluke o preuzimanju raspolaganja za 13 JLS-ova.
Kažu i da se u cilju ubrzanja postupaka aktivno surađuje s jedinicama lokalnih samouprava – održane su radionice, uspostavljen je način elektroničkog odgovaranja na upite JLS u svezi s provedbom natječaja, pomaže se u komunikaciji s drugim institucijama, aktivnosti uspostavljanja informacijskog sustava za provedbu natječaja koji će značajno ubrzati postupanja su u posljednjoj fazi te u konačnici dovesti do bržeg sklapanja ugovora i uvođenja u posjed novih zakupnika.
"Na mjesečnoj ćemo razini na službenoj stranici izvještavati o napretku u raspolaganju zemljištem u vlasništvu države te činiti dostupnijima odgovore na otvorena pitanja i dodatna pojašnjenja cjelokupnoj javnosti", ističu iz Ministarstva.
Naglašavaju i da se izmjenama i dopunama Zakona prvi put propisuje žurno raspisivanje javnih natječaja, kao i sustav bodovanja sukladno strateškim prioritetima, pri čemu najveći broj bodova ostvaruju oni koji ostvaruju višu dodanu vrijednost (proizvodnja, prerada…) poput sektora mliječnog govedarstva, dosadašnji posjednici, domicilni te mladi nositelji obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.
Propisuje se i pravo prvokupa od strane RH po isteku moratorija, obveza i rok dostave odnosno izrade i kontrole Gospodarskog programa, dodatne kontrole raspolaganja te prekršajne odredbe za neovlašteno korištenje i nedostavljanje izvješća o istom, a uvest će se i elektronička provedba javnog natječaja za zakup.
Ministarstvo poljoprivrede ujedno je objavilo i pojašnjenja kriterija odabira "dosadašnji posjednik" te bodovanja koje možete pročitati u dokumentima ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Državno poljoprivredno zemljište Zakup Javni natječaj Zakon o poljoprivrednom zemljištu Ministarstvo poljoprivrede
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 2 godine
Neće to Marta , komunistički besposličari Milanović pa sada Plenković i ekipe koje su okupile ! Drug Plenković u svojem SMEĆU kaže da lokalne vlasti mogu planirati za prodaju do 20 % , a da parcela ne smije biti veća od 10 ha i JEDNOKRATNA ISPLATA ! Za 22 godine u komunističko - udbaškom SRANJU koje zovu rh , od Račana Vlade predlažu a BAGRA u saboru prihvaća ŠTETNE zakone za OPG i Hrvatsku ! I tako smo ušli u raspadajuću eu sa minimalnim površinama , oko 1 milijun ha ! 2003 napisao sa PUNOMOĆ vic maheru Mesiću da kupi 2 parcele kod Sovskog jezera , a udruga će dati novac , išao sam da se direktno proda , platili smo i takozvani zemljišno knjižni ispravak da u gruntovnici ide na RH . Sada su te 2 parcele stavili u šumsku osnovu , tražimo da se vrati u poljoprivredno pa da općina može PROGRAMOM planirati za ostalo ! Ma jebeš rh , bolje da je nema i neka nestane što prije !
Marta Radić
prije 2 godine
Državno zemljište potrebno je prodati , kako bih bila efikasnije ulaganje održavanje i proizvodnja.
KulGony
prije 2 godine
Jako su brzi, nema sta. Trebaju im godine da raspisu natjecaj, na kraju vise ne budes ni mladi poljoprivrednik dok se oni sjete nesto uraditi po tom pitanju. To stvarno vise nije normalno. Ako se zelite baviti poljoprivredom a nemate dosta svoje zemlje, bolje ni ne pokusavati.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ubrzava se , naprosto je LAŽ ! U članku 55 - prelazne odredbe , piše da lokalne vlasti koje nisu donijele Program na temelju SMEĆA iz 2018 da su dužne donijeti u roku 3 mjeseca na temelju Izmjena pisane pod vodstvom pravno i ekonomski nepismene ministrice ! Da bi lokalne vlasti mogle donijeti PRogram , piše da će Hecegovka donijeti PRAVILNIKE u roku 6 mjeseci , znači tek po donošenju PRAVILNIKA O potrebnoj dokumentaciji za izradu Progrma , lokalne vlasti mogu AKO HOĆE , raditi Program ! U stavku 4 kažu da lokalne vlasti koje NEMAJU na svojem području državnu zemlju da su dužne to javiti ministartsvu u roku 3 mjeseca ! Ako to ne naprave nikom ništa ! REJTIN SMEĆA OD ZAKONA , ZA OPG NAGORI ZAKON OD 1991 ! Marta što će nam izbori , kad svi nemaju veze o poljoprivredi , a uz to poslanike - zastupnike NE biramo , osim moguće jednog po listi ! Sve je ostalo inžinjering sa dirigiranim mjestima na listama !
Marta Radić
prije 2 godine
Idu izbori sljedeće godine , pa se ubrzava sustav
Velimir Komericki
prije 2 godine
Ako je ubrzanje nakon godinu,dvije,tri,pet bez natječaja brzina,onda su stvarno brzi,nema šta.
Đuro Japaric
prije 2 godine
229 : 6 godina vlasti Plenkovića , znači da su GODIŠNJE 38 LOKALNIH VLASTI RASPISALE NATJEČAJ !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Slobodane , od 2001 raspisivanje natječaja od strane lokalnih vlasti NIJE obvezujeće , a to je dokazano za 8 godina 2001 - 2008 kada za vrijeme SDP pa potom HDZ JADE ( VLADE ) U PREKO 180 LOKALNIH VLASTI NIJE RASPISAN NI 1 ( JEDAN ) NATJEČAJ u korist OPG ! Smeće predloženo od prve i druge JADE predvođene NESPOSOBNIM Plenkovićem OPET je neobvezujući ! Koliko lokalnih vlasti od njih 555 ima podržavljenu zemlju to JADA i LAKRDIJAŠKO Ministartsvo neznaju ! Sadašnje SMEĆE najgori je Zakon za OPG od 1991 ! Inače NE RJEŠAVA se problem hrvatske poljoprivrede samo sa podržavljenom zemljom , KLJUČNA je i PRIVATNA , ali ne sa LAKRDIJAŠKIM Zakonima koji su sada na snazi !
slobodan rajić
prije 2 godine
Zbog bolje informiranosti poljoprivrednika bilo bi vrlo korisno da ministarstvo na svojim stranicama stavi popis JLS koje još nisu raspisale natječaje i koji su rokovi za raspisivanje natječaja za svaku pojedinu JLS.