Pretraga tekstova
"Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima" Osječko-baranjske županije provodi se od 2003. (s izuzetkom prošle, 2013. godine), s ciljem unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje.
U Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije 18. srpnja 2014. godine potpisan je Sporazum o provedbi projekta "Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima" između Osječko-baranjske županije, 40 jedinica lokalne samouprave, Agencije za poljoprivredno zemljište RH i Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku. "Kontrola plodnosti tla na poljoprivrednim gospodarstvima" Osječko-baranjske županije provodi se od 2003. (s izuzetkom prošle, 2013. godine), s ciljem unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje i do sada je obrađeno ~25.000 uzoraka tla s ~1/3 poljoprivrednih površina Županije.
Sustav kontrole plodnosti tla, prema "Konceptu zemljište" profesora Poljoprivrednog fakulteta Vladimira Vukadinovića i Blaženke Bertić, uključuje sve relevantne indikatore primarne organske produkcije te obuhvaća niz agroloških (agrotehničkih, fizikalno-kemijsko-bioloških i dr.) svojstava tla, kao i neke druge važne aspekte biljne proizvodnje (sociološko-ekonomske i tehničko-tehničke provenijencije), a čine ga:
Agrotehničke preporuke temelje se na fizikalno-kemijskoj analizi tla, prinosima ostvarenim u prethodnoj proizvodnji, organskoj gnojidbi i drugim svojstvima tla prikupljenih uvidom na terenu (Anketni listić) kod uzorkovanja koje se provodi po sustavu kontrolnih točaka čija je geopozicija utvrđena GPS-om unutar proizvodne površine čiji je ID (Arkod) poznat. Kalkulacija potrebne doze gnojiva, prijedlog agrotehničkih mjera, uključujući i mjere popravke tla, uvažavaju profitabilnost, planirani i realno mogući prinos (tzv. očekivani prinos), specifične potrebe biljne vrste i potencijal plodnosti tla, a obavlja se posebnim kompjutorskim programom uz jasno tumačenje rezultata kemijske analize i preporuka.
Uzimanje uzoraka tla na terenu, anketiranje proizvođača i kemijsku analizu tla, obavljat će Agencija za poljoprivredno zemljište RH, koordinator dr. sc. Miranda Šeput (tel. 031 275-180; miranda.seput@mps.hr), a izradu agrotehničkih preporuka i ažuriranje iBaze obavljat će Zavod za kemiju, biologiju i fiziku tla Poljoprvrednog fakulteta u Osijeku, koordinator izv. prof. dr. sc. Vesna Vukadinović (031 554-890; vesna@pedologija.com.hr).
Troškove Kontrole plodnosti u 2014., snose Osječko-baranjska županija (40 %), jedinice
lokalne samouprave (40 %) kojima se poljoprivredni proizvođači moraju javiti radi sastavljanja liste korisnika, s obzirom na dogovorene kvote, i u simboličnom iznosu poljoprivredni proizvođači (20 %). Poljoprivredni proizvođači mogu za kemijsku analizu tla, prijavljivati poljoprivredne površine pod usjevima i trajnim nasadima, uključujući i njihovo zasnivanje.
Prof. dr. sc. Vladimir Vukadinović
Foto: depositphotos.com, adamr
Tagovi
Vladimir Vukadinović Poljoprivredno zemljište Blaženka Bertić PFOS Kontrola plodnosti tla Uzimanje uzoraka Analiza tla Agrotehničke preporuke Arkod GIS Vesna Vukadinović Pedologija
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
pege25
prije 10 godina
Onaj tko napravi analizu tla i dobije preporuku za gnojidbu i bude li se pridržavao toga taj je poslovno mrtav čovjek za 1 godinu... Njihove preporuke nemaju veze s stvarni stanjem na terenu i trenutnim cijenama na tržištu kako gnojiva tako i krajnjeg proizvoda...njihova preporuka je čista utopija ...nema tu kruha ....jedino što priznam a to je provjera kiselosti tla ...jer ako vam je kiselo tlo i ne smanjite ga nema svrhe bacati gnojio..jer ga biljka ne može usvojiti pogotovo P i K.Tako ako dobijete analizu od njih s preporukom gnojidbe a tlo vam kiselo to im odmah vratite... ako vas u suprotnom nisu obavijestili da prvo pokušate smanjiti kiselost tla...a jesam im sad reko ...hepege25 ti ci em car em si pametan....lp od samoprozvanog nepismenog terenskog reportera agrokluba pege25....živili