Pretraga tekstova
Globalne cijene gnojiva rastu u 2025. godini?
Manja dostupnost i posljedično više cijene gnojiva, ono su što očekuje poljoprivrednike, mišljenja je Bruno Fonseca, viši analitičar za poljoprivredne inpute u RaboResearchu, piše Farmer.
Rabobank predviđa da će ovo nepovoljno stanje na tržištu gnojiva potrajati tijekom cijele godine.
Prema njima, očekuje se da će biti suočeno s velikim izazovima, osobito kada je riječ o proizvodima na bazi dušika i fosfata.
"Poljoprivrednici će se suočiti sa smanjenom kupovnom moći za ove ključne hranjive tvari, što možda neće odmah smanjiti potražnju, ali negativan indeks dostupnosti ukazuje da će takve redukcije na kraju ipak uslijediti", ističe Fonseca.
Pojašnjava, ponuda nekih hranjivih tvari, osobito fosfata, i dalje je ograničena zbog promjena u globalnoj dinamici glavnih proizvođača i restrikcija izvoza iz Kine. Ova ograničenja utječu i na tržište dušičnih gnojiva.
Rabobank očekuje da će Kina obnoviti izvoz u drugoj polovici 2025. godine, kada se smanji domaća potražnja nakon završetka sezonskog prihranjivanja usjeva.
No, velika je neizvjesnost i na tržištima žitarica i uljarica.
Tržište kukuruza, kažu, ima potencijal za rast cijena zbog niskih globalnih zaliha i višegodišnjeg pada omjera zaliha i potrošnje. Nasuprot tome, tržište soje suočeno je s pritiskom na pad cijena, zbog očekivanih rekordnih prinosa u Brazilu i smanjenog izvoza američke soje u Kinu.
SAD gubi tržišni udio: Kina se okrenula drugim izvoznicima žitarica i uljarica
Glavni problem, ističe Fonseca, su carinske prijetnje. Očekuje se da će carine i tekući trgovinski sukobi dodatno opteretiti cijene poljoprivrednih proizvoda, koje su niske već dvije godine.
"Američki uzgajivači će najviše patiti zbog novonametnutih carina“, rekao je.
Unatoč volatilnosti tržišta i pesimističnim prognozama, cijene kukuruza, soje i pšenice i dalje se kreću unutar raspona postavljenog tijekom ljeta 2024. godine.
Tagovi
Gnojivo Tržište Kriza Dušik Fosfat Carine
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.
mali poljoprivrednik
prije 11 minuta
Nastavlja se cirkus Kolorado.Svi inputi poskupljuju,a naši proizvodi idu u bescjenje.
Damir Senjan
prije 8 sati
SASA FRANIC Ovo ti i ptice na grani več znaju što se događa u Kini a ovi naši prinčevi iz vlade na bjelim metlama lete do Brisela na gozbu jagančevu. Kinez kupuje redom gdje stigne, nepitaju za cijenu. Jedino su sada zaobišli Amere pa pred nosom Amerima pokupovali več ubaprijed sve Brazilsko. Ako će biti ovako, pa udari bez gnoja, sjeme si ostavi ono što dobiješ sa polja, ako je prvi asortiment tada prinos malo manji 10% a uštediš hrpetinu jer današnje sjeme skupo ko dragi kamen.
Đuro Japaric
prije 9 sati
SASA , ja sam rođen u vrijeme bez gnojiva , konjskih zaprega ! Pa se na to možemo vratiti ! To bi bila EKOLOŠKA poljoprivreda koju Marta zagovara ! Samo tada bi gamad zvana ljudi umirali od gladi ! Bilo bi to dobro jer se gamadi puno namnožilo . Ratuju na Planetu zemlja , uništavaju šume , vode , zemlju , biljke i životinje !
SASA FRANIC
prije 10 sati
a gdje su majmuni plenkovic i njegov Brisleski lijevi prijatelj milance, koji su unistili nasu proizvodnju gnojiva, da nam kazu nesto o ovoj temi ?? pa sada citamo te sto je u Kini, te sto je u Brazilu s gnojivom. toliko o nasim strateskim interesima i idiotinama koji su postavljeni od Brisela da za njih"vode" ovu drzavu. sve prodaj, sve razdjeli. a onda gledaj sto se dogadja u Kini.