Pretraga tekstova
Pravedna prehrana i suverenost hrane - teme su dva referenduma koji su protekle nedjelje održani u Švicarskoj. Ni jedna inicijativa nije prošla. Inicijatori krive vladu i političke stranke.
Švicarski zeleni i švicarski poljoprivrednici pokrenuli su dva referenduma koji su protekle nedjelje održani u toj zemlji koja drži do svoje poljoprivrede. Mnogi Švicarci smatraju kako je domaća poljoprivreda ugrožena uvozom jeftine hrane koja, osim toga, ruši i visoke švicarske standarde.
Ipak nedovoljno da referendumi prođu. Krenimo od početka.
Prvi referendum kojega je inicirala švicarska Zelena stranka odnosi se na "pravednu prehranu" kojom pozivaju saveznu vladu da promiču ekološku i pravednu proizvodnju hrane koja uvažava i dobrobit životinja. Oni su predložili i uvođenje detaljnijeg označavanja proizvoda i donošenje mjera protiv bacanja hrane.
Drugi je referendum inicirao švicarski poljoprivredni sindikat Uniterre, a odnosi se na "suverenost hrane" te se njime traži radikalniji preustroj poljoprivrednog sektora, s većim fokusom na manja obiteljska gospodarstva. Uz to, predložili su zabranu genske tehnologije, mjere koje će povećati broj zaposlenih u poljoprivredi, određivanje pravednijih cijena za sve proizvode, ali i veće namete na uvezenu hranu.
Dakle, ovi su aktivisti prikupili 100.000 potpisa kako bi osigurali glasanje na nacionalnoj razini, navodi BBC.
Mnogi su švicarski poljoprivrednici podržali ove prijedloge s obzirom da cijena mlijeka pada, a u prosjeku se zatvara oko 1.000 švicarskih farmi godišnje. Mnoge od njih su tradicionalne alpske mljekarske farme.
Vjerovali su i u podršku javnosti iako su izlazne ankete pokazale da će rezultati biti tijesni. No, čak i nisu bili tako tijesni.
Prva je inicijativa, dakle "pravedna prehrana" osvojila 39% glasova, a druga, koju su inicirali poljoprivrednici i odnosi se na suverenost hrane, osvojila je tek 32% glasova.
Inicijative su uglavnom podržane u dijelu zemlje s francuskim govornim područjem i u većim središtima, dok je većina njemačkog i talijanskog govornog područja glasala protiv inicijativa, izvještava Swiss Info.
Svakako treba napomenuti kako se ovim inicijativama protivila švicarska vlada jer su smatrali da bi oba zahtjeva mogla dovesti do porasta birokracije i cijena, ali i da bi doveli u pitanje međunarodne trgovinske sporazume u toj zemlji. Ondašnja politika smatra kako Švicarska već podržava napore koji se tiču dobrobiti životinja kao i ekološke metode proizvodnje te međunarodne standarde kvalitete.
Inicijatori su na kraju priznali poraz tvrdeći kako su na rezultate refrenduma utjecaja imale vlada i političke stranke. I dalje stoje pri tome kako će švicarski seljaci ustrajati, tim više što je ova javna rasprava podigla svijest građana o hrani i poljoprivrednim pitanjima u toj zemlji.
Tagovi
Referendum o hrani Pravedna prhrana Hrana Suverenost hrane
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/