Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Katolički sveci
  • 14.05.2025. 07:30

Sveti Matija apostol štuje se i kao zaštitnik mesara, znate li zašto?

Kako je u ranijem crkvenom kalendaru blagdan sv. Matije bio 24. veljače, u narodu, posebno među poljoprivrednicima, se razvila simbolika da ovaj svetac donosi promjenu vremena.

Sveti Matija apostol štuje se i kao zaštitnik mesara, znate li zašto?
Foto: AI generirana slika
  • 114
  • 0
  • 0

Sveti Matija led razbija, ako ga nema, onda ga sprema!, jedna je od pučkih izreka vezana uz sveca koji se svojedobno slavio 24. veljače.

S reformom crkvenog kalendara 1969., blagdan sv. Matije prebačen je na 14. svibnja, kako bi se, pojašnjava stranica vjeraidjela, izdvojio iz vremena korizme i bio bliže Uzašašću i Duhovima, odnosno vremenu koje je vezanije uz njegov izbor za apostola.

Podaci kažu da je u apostolski zbor ušao umjesto Jude Iškariotskoga nakon njegove izdaje Isusa, ali o samom životu i smrti je puno nepoznanica. Smatra se da je djelovao u Palestini, Kapadociji, Egiptu i Etiopiji. Navodi se i da je dospio u neko područje gdje su bili ljudožderi koji su ga oslijepili i bacili u tamnicu, ali ga je, opisuje navedeni portal, Bog odande izbavio po djelovanju apostola Andrije i vratio mu vid.

S druge strane, jedni navode da je umro prirodnom smrću, drugi da je pribijen na križ, a treći da je kamenovan, a potom mu je sjekirom odrubljena glava. Upravo potonje razlog je, kažu, zašto se u ikonografiji prikazuje kako u rukama drži sjekiru.

Tu leži i odgovor zašto se štuje kao zaštitnik mesara, premda je i zaštitnik stolara, krojača, liječenih alkoholičara te su mu posvećene i mnoge župe, crkve i kapele diljem svijeta. Dakle, premda nije bio mesar, upravo povezivanje s oruđem kojim je mučen i ubijen (sjekira ili mesarski nož), dovele su do toga da su ga cehovi mesara u srednjem vijeku počeli štovati kao zaštitnika.

Umro je oko 80. godine, a dok jedni drže kako je to bilo na području Kolhide, u današnjoj Gruziji, drugi kažu mučen je i ubijen u Jeruzalemu. Nije sigurno ni gdje se nalaze njegovi zemni ostaci, iako se obično drži da ih je carica Jelena u 4. stoljeću dala prenijeti u Njemačku, u Trier, te da se danas čuvaju u tamošnjoj opatiji Svetog Matije. Upravo je Trier, uz Hannover, grad čiji je zaštitnik.

Kako je u ranijem crkvenom kalendaru blagdan sv. Matije bio 24. veljače, u narodu, posebno među poljoprivrednicima, se razvila simbolika da ovaj svetac donosi promjenu vremena.

Jer se baš oko njegovog blagdana očekuje prelazak iz zime u proljeće, odnosno otapanje snijega i priprema za oranje stoga su ga i molili za plodnu godinu, blagoslivljali sjemenje ili zemlju pa i promatrali vremenske znakove kako bi predvidjeli urode.

Uz gore navedenu, pamte se i izreke "Sveti Matija zimu zatvara, a ljeto otvara" i "Ako je Matija hladan, bit će još dugo zime.".

Dodajmo i da sutra, 15. svibnja na sv. Sofiju, završavaju tzv. ledeni sveci što su pučani štovali kao vrijeme kada više nema opasnosti od mraza. Jer govorilo se: svibanjska rosa gnoji, svibanjski mraz ubija.


Tagovi

Sveti Matija Katolički sveci Zaštitnik mesara Ledeni sveci


Autorica

Željka Rački-Kristić

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".