Umjesto raketa, kod nas se koristi srebrov jodid. DHMZ preporučuje da se veća pažnja i sredstva usmjere na razvoj novih aktivnih tvari koje bi mogle smanjiti veličinu ledenih zrna, s ciljem da tuča ne bude destruktivna, već manje opasna po ljude i imovinu.
Zbog sve češćih vremenskih nepogoda, poput obilnih kiša i razorne tuče, ponovno se otvara pitanje učinkovitosti i važnosti sustava protugradne obrane. Povodom toga, županica Osječko-baranjske županije, Nataša Tramišak, održala je koordinacijski sastanak s glavnim ravnateljem Državnog hidrometeorološkog zavoda, dr. sc. Ivanom Guettlerom, te s načelnicima i gradonačelnicima s područja županije.
Središnja tema sastanka bio je sustav ranog upozoravanja i protugradne obrane DHMZ-a.
Gradonačelnicima i općinskim načelnicima predstavljena su dva važna sustava kojima upravlja DHMZ. Prvi među njima je sustav protugradne obrane, koji djeluje na 330 lokacija u Hrvatskoj, od čega čak 55 u OBŽ, a tom su prilikom upoznati s njegovim načinom funkcioniranja, prednostima te slabostima i ograničenjima.
Druga je SRUUK sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama, nedavno aktiviran u svom punom opsegu na području pet istočnih županija. "Konkretno, 7. srpnja zabilježeno je veliko grmljavinsko nevrijeme koje je aktiviralo sustav Meteoalarm, od žutog do crvenog upozorenja i SRUUK putem kojeg su građani primili SMS poruke s upozorenjima. Srećom, unatoč jakom nevremenu, nije bilo ozlijeđenih ni smrtno stradalih“, rekao je Guettler.
U 15 minuta izrešetani vinogradi i voćnjaci: To nisu samo stabla i loza, to je nečiji život
Cilj je da lokalni čelnici bolje razumiju oba sustava i njihove mogućnosti. Sustav protugradne obrane temelji se na dvama elementima: aktivnoj tvari, srebrovom jodidu te metodama unosa te tvari u oblake. Trenutno se koriste prizemni generatori, ali postoje i druge metode, poput raketa, zrakoplova, dronova, balona i drugih tehnoloških rješenja.
"Iako se te metode koriste već desetljećima, znanstvena istraživanja ne potvrđuju njihovu učinkovitost. DHMZ stoga preporučuje da se veća pažnja i sredstva usmjere na razvoj novih aktivnih tvari koje bi mogle smanjiti veličinu ledenih zrna, s ciljem da tuča ne bude destruktivna, već manje opasna po ljude i imovinu“, dodao je Guettler.
Klimatske promjene donose sve češće i naglije promjene vremena, superćelijske oblake i velike oluje s razornom tučom koja često uzrokuje značajne štete, osobito na imovini.
"Naš je cilj zaštititi i ljudske živote, i osobnu i poljoprivrednu imovinu. Osječko-baranjska županija velikim je dijelom poljoprivredni kraj, a ratarske kulture posebno su izložene jer ih nije moguće zaštititi mrežama, poput voćnjaka ili vinograda. Zbog toga je ključno imati učinkovit sustav protugradne obrane“, rekla je Tramišak.
Protugradna obrana na području županije provodi se putem 55 prizemnih generatora koji pokrivaju sve dijelove. Umjesto raketa, u oblake se ispušta srebrov jodid koji ima određeni učinak, iako se tuča i dalje povremeno javlja. Za razliku od prijašnjih metoda koje su bile bučne i vidljive, generatori su tihi, što može stvarati dojam da sustav više ne postoji.
"Protugradna obrana postoji i njome upravlja DHMZ u suradnji s civilnom zaštitom. Važno je da lokalni stožeri, načelnici i gradonačelnici znaju gdje se generatori nalaze i tko je zadužen za njihovo aktiviranje kako bi mogli pravovremeno reagirati na najave oluja. Također smo otvoreni za sve prijedloge i nove mogućnosti za unapređenje sustava protugradne obrane“, zaključila je.
Tagovi
Autor
Partner
Osječko-baranjska županija - Upravni odjel za poljoprivredu
Trg Ante Starčevića 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (0) 31 200 588,
e-mail: poljoprivreda@obz.hr
web: http://www.obz.hr/
mali poljoprivrednik
prije 16 sati
Činnenica je da ste uništili sustav raketa i ne postoje lansirne rampe,niti ljudi koji bi njima rukovali,pa vam je jednostavnije reći kako su rakete neučinkovite i štetne za okoliš.Koliko su štetne vidi se da i u prizemnim gegeratorima koristite srebrni jodid,koji se koristio i u raketama.Generatora ima puno manje nego je nekada bilo lansirnih rampi i oni su manje učinkovitiji.Led je uvijek padak i padati ĉe,ali je bitno u kojoj veličini i količini.Sustav ranog upozorenja služi eventualno da sklonite auto u garažu,a za poljoprivredu ne pomaže baš ništa.