Pretraga tekstova
Dva najvažnija čimbenika su smanjene količine padalina i povećana slanost vode što je uzrokovano, primjerice, porastom razine mora i olujnim naletima. Ti bi faktori mogli smanjiti prinose voća za oko 21%, odnosno 28%, ukoliko se ne poduzmu mjere.
Istraživači s jedne londonske škole (London School of Hygiene and Tropical Medicine) otkrili su da prinosima određenog voća, kao što je grožđe ili banane, prijeti smanjenje gotovo trećine prinosa, a sve zbog klimatskih promjena.
Dva najvažnija čimbenika su smanjene količine padalina i povećana slanost vode što je uzrokovano, primjerice, porastom razine mora i olujnim naletima. Ti bi faktori mogli smanjiti prinose voća za oko 21%, odnosno 28%, ukoliko se ne poduzmu mjere.
Suša bi najviše utjecala na grožđe, banane i kikiriki dok bi slanost utjecala na agrume, pokazalo je istraživanje.
Ova je studija objavljena u časopisu Environmental Research Letters, a u njoj su provjereni svi dostupni podaci o tome kako će promjena klime utjecati na voće, sjemenke i orašaste plodove.
Zanimljivo je da povećane koncentracije ugljičnog dioksida ubrzavaju fotosintezu u biljkama što može dovesti do poboljšanog rasta bobica i kikirikija. Ali, istovremeno dovodi i do porasta temperature predviđene klimatskim promjenama.
Povećana slanost vode može utjecati na različite kulture na brojne načine, na primjer, faza rasta lješnjaka i reproduktivna faza kikirikija posebno su osjetljiva na sušu, dok su bademi relativno otporni.
Istraživači su otkrili da suša i slanost vode imaju veći utjecaj na prinose od viših temperatura - ali, kako piše telegraph.co.uk, to bi moglo biti zato što je objavljeno više istraživanja o suši i njezinu utjecaju na voće i sjemenke nego o visokim temperaturama.
Pauline Scheelbeelk, docentica prehrambene i ekološke epidemiologije na LSHTM i jedna od autorica studije, rekla je da je važno gledati na klimatske promjene i njezin utjecaj na hranu s visokom hranjivom vrijednošću.
Profesorica Scheelbeelk i njezin tim proveli su sličnu studiju na povrću prošle godine - što je također otkrilo da bi klimatske promjene mogle smanjiti prinose za oko trećinu.
"Čini se da voće i povrće nije tako otporno kao što smo mislili. Osim toga, u svijetu u kojem je konzumacija voća i povrća mala - u Velikoj Britaniji samo 20 posto odraslih pridržava se preporuka pet porcija na dan - svako daljnje smanjenje potrošnje moglo bi biti štetno", rekla je.
Dijelovi svijeta koji su posebno ranjivi obuhvaćaju podsaharsku Afriku, Ameriku i Indiju, pokazalo je istraživanje.
"Budući da je svijet povezan, morat ćemo preispitati kako pronaći održiv i prilagodljiv prehrambeni sustav", izjavio je Scheelbeelk.
Tagovi
Klimatske promjene Suša Slanost vode Pauline Scheelbeelk Prinosi
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)