Pretraga tekstova
Intenziviraju se radovi u vrtu, voćnjaku, pčelinjaku. Obavlja se sadnja, sjetva, zalijevanje, zaštita i berba.
Ove godine vegetacija kasni zbog nepovoljnih vremenskih prilika i dugotrajne kiše. U ovom mjesecu nastupa pravo ljeto, padalina bi trebalo biti manje, ali su moguće oluje i grmljavinska nevremena. Period je visokih temperatura pa radove obavljajte ujutro i uvečer.
Biljke počinju patiti zbog nedostatka vlage u zemljištu. Neophodno je zalijevanje i to vodom koja je odstajala, nikako hladnom i ne vlažite biljke.
Osjetljivi su paprike, rajčice, patlidžan. Mahune i grah mogu odbaciti cvjetove ako ih zalijevamo hladnom vodom.
Zbog čega opadaju plodovi paprike, rajčice i ostalog povrća?
Kupusnjačama godi zalijevanje po listovima. Ako ste u mogućnosti, malčirajte zemlju oko biljaka.
Nastavite sa zaštitom bilja. Poslije vlažnog perioda pojavile su se mnogobrojne bolesti, intenziviran je napad štetnika. Puževi se polako povlače, a javljaju grinje, tripsi, razne gusjenice.
U povrtlarskim usjevima i voćnjacima obavlja se uklanjanje korova i košenje. Beru se tikvice, krastavci, mahune, mladi krumpir, mrkva. Završava se berba lukova koje je potrebno očistiti od zemlje, odrezati nadzemni dio i skratiti korijen.
Redovno uklanjajte zaperke paprike, rajčice, krastavca i patlidžana. Vežite rajčice i krastavce. Sada se obavlja prihrana gnojivom bogatim kalijem, borom i drugim elementima koji potpomažu cvjetanje i ishranu mladih plodova. Za neke usjeve postavite zaštitne mreže koje će stvarati hladovinu. Posebno će to goditi paprikama.
Na oslobođene gredice sijemo niske mahune, krastavce za kiseljenje i druge vrste povrća koje se beru tijekom jeseni i rane zime. Sadimo presadnice poriluka, kelja, kelja pupčara, karfiola. Za sve radove trebamo osigurati navodnjavanje.
Berite začinsko i ljekovito bilje, sušite ih u sjeni i čuvajte osušene u papirnatim vrećicama i staklenim teglama na suhom i hladnijem mjestu.
Za stoku se priprema hrana za zimu. U voćnjacima obratite pažnju na novoposađene sadnice. Potrebno ih je zaliti. Intenzivni su radovi u pčelinjaku.
Sada se ožiljavaju reznice raznog grmlja. Obavlja se i zelena rezidba voćaka. Sijemo i sadimo dvogodišnje ukrasno bilje.
U vrtui i voćnjaku sada ima dovoljno mase za kompostiranje. Miješajte zelenu i smeđu masu kako bi osigurali pravilno odvijanje procesa kompostiranja. Ne zaboravite zalijevati i prevrtati kompostnu masu.
Tagovi
Poljoprivredni radovi Zalijevanje Radovi u srpnju Sjetva u srpnju Sadnja u srpnju
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!