Kad dospije u vozilo, čak i u vrlo malim količinama, voda štetno djeluje na sustav ubrizgavanja tako što dovodi do oštećenja visokotlačnih pumpi i injektora.
U posljednje vrijeme velik broj poljoprivrednika primjećuje lošiju kvalitetu plavog dizela, a najgori neprijatelj s kojim se susreću je voda.
Ona ima višestruke štetne posljedice za motor i instalacije napajanja gorivom. Kad dospije u vozilo, čak i u vrlo malim količinama, štetno djeluje na sustav ubrizgavanja tako što dovodi do oštećenja visokotlačnih pumpi i injektora, objašnjavaju stručnjaci iz tvrtke Etradex gorivo.
"Voda je problem i prije nego što dođe do motora. On može nastati već u spremniku vozila ili u spremniku u kojem se plavi dizel skladišti. Kad je prisutna u dizelu, takva okolina pogoduje stvaranju kolonija bakterija. Tome posebno pogoduju više temperature zbog povrata vrućeg goriva iz sustava ubrizgavanja u spremnik ili do razvoja bakterija dolazi zbog porasta temperature okoliša uz spremnik gdje se plavi dizel skladišti", ističu.
Kolonije bakterija, dodaju, tvore sluznu smjesu koja blokira protok goriva, odnosno začepljuje filtere. Najbolji način za zaštititi radne strojeve je pobrinuti se da vode nema.
"Nažalost, u zadnje vrijeme taj je problem čest, a jedan od uzroka je i fiksiranje cijena goriva. Iako je namjera Vlade pozitivna, događa se ono što je u takvim situacijama gotovo neminovno, dolazi do pada kvalitete kod nekih dobavljača pa je to i razlog zašto se određeni broj kupaca žali na spomenute probleme", ističu te dodaju kako je teško očekivati da će uz ograničene cijene na tržištu kvaliteta u svim slučajevima biti zadovoljavajuća.
Potrebno je biti oprezan i ne kupovati plavi dizel od neprovjerenih izvora. Ako je cijena niska, treba se zapitati može li takva osigurati kvalitetu.
Kako bi kupcima osigurali ne samo provjerenu kvalitetu već i sigurnost da u njemu zaista nema vode, tvrtka Etradex gorivo svojim kupcima osigurava nekoliko usluga.
Oni naime prilikom svake dostave, prije i nakon istakanja obavljaju provjeru njezine prisutnosti u gorivu koja se radi s reagensom, a kupac sam sudjeluje u kontroli. Osim toga, i kupcima osiguravaju reagens tako da si sami mogu kontrolirati vodu u spremnicima strojeva kao i u pokretnim spremnicima za tankiranje na polju.
"Ako je prisutna voda, reagens-pasta, koja je bijele boje, poprimi ružičastu boju te se takvo gorivo ne smije koristiti jer može dovesti do mnogih oštećenja na strojevima i vozilima", pojašnjavaju.
Osim ovakve provjere koja se obavlja uz svaku dostavu, navode, svojim kupcima osiguravaju i adekvatne spremnike za držanje dizela. Čuvanjem plavog dizela na ispravan način osigurava se održavanje kvalitete na duže razdoblje, što osigurava dugi životni vijek motora, manju potrošnju i manje problema tijekom izvođenja radova u polju.
Ako imate pitanja u svezi praćenja kvalitete goriva i želite biti sigurni da ćete prilikom dostave zaista i dobiti gorivo vrhunske kvalitete ili želite već danas naručiti Plavi dizel obratite im se na jedan od niže navedenih kontakata.
Tagovi
Autorica
Partner
Benazići 99,
52332 Pićan,
Hrvatska
tel: 0800 11 33,
e-mail: info@etradexgorivo.hr
web: http://gorivo.etradex.hr/
Marta Radić
prije 1 godinu
Izbrisite plavi dizel , stavite dizel i priči kraj...pa neka onda sipaju vodu...kad završi u nečijem automobili vidićete koja kazna. Ovako rade što hoče jer znaju da plavog koriste samo seljaci
Damir Senjan
prije 1 godinu
SASA FRANIC Na plavom peru dobre novce, sjeti se prošle godine, ni na jednoj privatnoj crpki nije bilo plavoga. Sjeti se što je pisalo na pivatni zašto nema plavoga
SASA FRANIC
prije 1 godinu
zasto vise ne ukinu plavi dizel. ako imaju kvote to je to. treba biti samo obicni dizel. a ne jos i uz kvote izmisljeti plavi dizel.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ovo i nije baš tako kako piše u članku. Tko bi rekao da se i benzin zaledi na niskim temperaturama, mislim voda u spremniku automobila. Nije problem kad se cisterna napuni u rafinerinji. Problem je kad cisterna iziđe van na cestu, e tada se čuda dešavaju, pa kad dođe do benzinske crpke a ovi na benzinskoj već imaju pripremljenu vodu da to malo razrijede. Jučer na ovoj zadnjoj izobrazbi, nema ni jednoga od kojega nisam čuo da ima problem voda u gorivu, točiš na na benziskoj direkno u spremnik i imaš problem voda u girivu. 50 litara 126 km prošao očito auto nevalja. A kroz par dana vidim kako na toj benziskoj inspupavaju vodu iz svojih bazena goriva u kanalizaciju, nekome proštucala pumpa pa prijavio. Problem su ove benzinske crpke izvan grada, tu se nesmije točiti, tada nastaju problemi i to gadni. U ljetu sve u redu a kad dolazi zimsko vrijeme e tada nastaju problemi, gorivo se steže pa oni tako gube na litraži da nadoknadi manjak litraže natoči se voda. Nije tu samo gorivo, postao je problem i motorno ulje, pre brzo sakori, osjeti se po mirisu da moraš mjenjati i prije odrađenih sati rada sa strojem.