Pretraga tekstova
Najviše su poskupjela gnojiva i energija, a porasla je i prosječna cijena poljoprivrednih proizvoda.
Cijene poljoprivrednih proizvoda u EU nastavile su rasti u drugom kvartalu 2022. godine najviše zbog rata u Ukrajini koji je poremetio globalna tržišta. Do početka rata, Rusija i Ukrajina su bile glavni izvoznici žitarica, posebno pšenice i suncokreta, zatim uljarica, prvenstveno suncokreta, i gnojiva
Nadalje, do povećanja cijene energije su dovele akcije za postepeno ukidanje ovisnosti Europske unije o ruskim fosilnim gorivima. To je potaklo nagli rast cijena ključnih poljoprivrednih proizvoda i inputa, pokazuju najnoviji podaci Eurostata.
Između drugog tromjesečja 2021. i drugog tromjesječja 2022., prosječna cijena inputa (koji nisu povezani sa ulaganjima) povećana je za 36 posto. Najviše su poskupjela gnojiva i poboljšivači zemljišta (+116%) te energenata i maziva (+61%)
U istom razdoblju, naglo je porasla i za poljoprivredne proizvode u cjelini i to za 25 posto. Najveći rast su ostvarile žitarice (+68%), uljarice i voće (+59%) te jaja (+45%).

Najveće stope rasta prosječne cijene poljoprivredne proizvodnje u ovom razdoblju zabilježene su u tri zemlje.
Litva je sa 65 posto na prvom mjestu, a slijede ju Estonija (+53%) i Mađarska (+43%). Najmanje stope rasta zabilježene su u Danskoj (+7%), Malti i Portugalu (obje +12%).

Najveće stope rasta prosječne cijene inputa zabilježene su u Litvi (+91%), Latviji (+62%) i Hrvatskoj (+50%).
Tagovi
Eurostat Cijene poljoprivrednih proizvoda Poljoprivredni inputi Poljoprivredni proizvodi Rast cijena
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Svježe ćurke, kobasice i "praženi" grah. Dobar mi tek u dvoje 🤤
Đuro Japaric
prije 5 dana
Temfani grah je bio u posebnoj posudi , a u brdskoj Slavoniji jeo se na Badnjak ! Jedva čekam prženog šarana , dosta mi je ovih dana svinjetine ! Temfani grah je bio u posebnoj posudi , a u brdskoj Slavoniji jeo se na Badnjak ! Jedva čekam prženog šarana , dosta mi je ovih dana svinjetine !
Karolina Rastija
prije 5 dana
Praženi, da, a od tekućine u kojoj se kuhao napravi se "graova čorba" kak bi ovdje rekli, i ukuhaju se gumboci u nju :) Praženi, da, a od tekućine u kojoj se kuhao napravi se "graova čorba" kak bi ovdje rekli, i ukuhaju se gumboci u nju :)
Matija Golubić
prije 6 dana
Uh finoće! Zbog ovakvih stvari čovjek bude sretan što nam dolazi zima! Moji u Slatini su taj grah uvijek zvali temfani. Praženi je isto naziv? Uh finoće! Zbog ovakvih stvari čovjek bude sretan što nam dolazi zima! Moji u Slatini su taj grah uvijek zvali temfani. Praženi je isto naziv?