Pretraga tekstova
Iako je prosječna otkupna cijena odojaka u tjednu do 14. 6. o. g. i dalje najviša uspoređujući isti tjedan tijekom proteklih deset godina, cijene odojaka u navedenom tjednu značajno su pale. Prosječna otkupna cijena odojaka u navedenom tjednu iznosila je 20,57 kn/kg, što je 3,47 kn/kg niže nego prije dva tjedna. Na pojedinim stočnim sajmovima cijene odojaka bile su niže od 20 kn/kg, što je u prvih pet mjeseci ove godine bilo vrlo rijetko. Na značajan tjedni pad cijena uz uobičajeni sezonski trend zasigurno utječe manja potražnja kao i izrazito visoke cijene u prošlih nekoliko mjeseci. U prvih pet mjeseci ove godine cijene odojaka na domaćem tržištu bile su najviše u usporedbi sa cijenama u proteklih dvanaest godina. Najniže cijene u tjednu do 14. 6. o. g. zabilježili smo na području Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke županije - od 15 do 18 kn/kg. Pad cijena zabilježen je po svim županijama, a nastavak pada cijena očekujemo i u idućih mjesec dana.
Ponuda svinja iz domaćeg uzgoja na području RH u ovoj godini je osrednja. Posljedica takvog stanja visoke su otkupne cijene, najviše u posljednjih dvanaest godina. Na području kontinentalne Hrvatske u tjednu do 14. 6. o. g. otkupne cijene svinja najčešće su bile od 10 do 12,50 kn/kg. Na pojedinim sajmovima cijene su bile i više, no, promet svinjama bio je vrlo slab. Prosječna cijena koja je u navedenom tjednu iznosila 12,31 kn/kg viša je +14 % u odnosu na lanjske cijene istog tjedna. Zbog visokih otkupnih cijena svinja na domaćem tržištu, kao i zbog smanjene ponude, moguć je rast uvoza svinjskog mesa. Na europskom tržištu otkupne cijene svinjskog mesa u prosjeku su 30 % niže od hrvatskih. Ukoliko gledamo po zemljama, cijene su ponegdje još i niže. Tako su u odnosu na otkupne cijene u Danskoj i Nizozemskoj cijene u Hrvatskoj u prosjeku 58 % više.
Prosječna otkupna cijena svinjskih trupova E klase u EU-27 u tjednu do 7. 6. o. g. iznosila je 146,78 EUR?/100 kg. Blagi rastući trend cijena koji pratimo tijekom svibnja nastavljen je i početkom lipnja ove godine. Najniže cijene zabilježene su u Danskoj i Nizozemskoj, dok su najviše cijene bile na Malti - 182 EUR/100 kg i Bugarskoj 174,32 EUR/100 kg.
U tjednu do 14. 6. o. g. na domaćem tržištu ponuda teladi uobičajeno je bila manja od potražnje. Gotovo sva ponuđena telad je i utržena. Prosječna otkupna cijena zatelad simentalske pasmine iznosila je 26,02 kn/kg i nešto je niža nego prije dva tjedna. Telad je na sajmovima malo pojeftinila, no, cijene su i dalje na najvišim razinama, najviše u posljednjih deset godina. Cijene su uglavnom od 23 do 27 kn/kg, ovisno o kvaliteti i potražnji.
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/