Pretraga tekstova
U ovoj je zemlji pokrenut projekt pod nazivom "Strateški plan upravljanja ruralnom depopulacijom makroregija jugozapadne Europe" čiji je cilj zaustaviti demografski pad.
Španjolska je jedna od država članica EU koja brine o depopulaciji ruralnih prostora, a Europska komisija je u tome podupire. Naime, Komisija je, u suradnji s Organizacijom za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) na temelju Programa potpore strukturnim reformama (SRSP), sada Instrumenta tehničke potpore, pokrenula projekt pod nazivom "Strateški plan upravljanja ruralnom depopulacijom makroregija jugozapadne Europe (RESOE)".
U posljednjim su se desetljećima regije Asturija, Kantabrija, Castilla y León i Galicija suočile sa snažnom ruralnom depopulacijom, zaposlenost se koncentrirala u urbanim središtima, stanovništvo je u selima počelo 'starjeti'.
S obzirom na njihove zajedničke karakteristike, te su četiri regije udružile snage kako bi razvile zajedničku strategiju za borbu protiv depopulacije. Projektom se želi, kako stoji u priopćenju EK, "razviti horizontalni akcijski plan sa zajedničkim, holističkim i koordiniranim pristupom za rješavanje demografskog pada, uz preporuke za razvijanje boljih politika".
Prioritet će imati teme ključne za razvoj sela, a to su kvaliteta pružanja usluga, digitalizacija, upravljanje, strategija i provedba te socijalno poduzetništvo i inovacije.
Inače, ovaj program nudi svim zemljama EU-a mogućnost provedbe reformi za poticanje rasta populacije pa tako od 2017. program podržava preko 1.000 reformskih projekata u svih 27 država članica.
I Austrija radi na smanjenju depopulacije ruralnih područja. Podsjetimo, ta zemlja u EU ima najveći postotak mladih poljoprivrednika. Naime, njih 12% ima manje od 35 godina, što je znatno iznad prosjeka koji iznosi 5,1%.
U EU sve manje mladih poljoprivrednika: Austrija ruši predrasude?
Glavni razlog je mjera politike te zemlje koja podržava mlade da kupuju zemljišta od vlasnika s kojima nisu u rodbinskim odnosima. Također, tu su i njihove niske cijene, a četvrtina mladih okrenula se ekološkoj proizvodnji.
Zanimljiv primjer je i regija Molise u Italiji koje je odlučila privući stanovnike tako što svakom tko se odluči živjeti u nekom od njezinih sela, nudi 700 eura mjesečno tijekom tri godine, što u konačnici iznosi 25.200 eura. Uvjeti su da mjesto mora imati manje od 2.000 stanovnika, a pridošlica mora pokrenuti neki obrt ili poduzeće.
Podsjetimo, nedavno je predsjednica EK, Ursula von der Leyen u svom govoru istaknula kako je digitalizacija poljoprivrede ogromna prilika i preduvjet za revitalizaciju ruralnih područja. Kada se uvedu brze širokopojasne veze u tim će se područjima moći iskoristiti njihov potencijal i privući više ljudi kao i ulaganja.
To će domaću poljoprivredu učiniti konkurentnijom i održivijom. Zato je važno percipirati digitalnu budućnost jer će i prihodi budućih farmera svakim danom sve više ovisiti o njoj.
Tagovi
Španjolska Ruralni razvoj Projekt Europska komisija Depopulacija
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !