Iskoristivost IPARD-A samo 37,6 posto
Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, do sada je ugovoreno 258,55 milijuna kuna nepovratne potpore na mjerama IPARD-a 101 (ulaganja u poljoprivredna gospodarstva), 103 (ulaganja u preradu i trženje poljoprivrednih i ribljih proizvoda) i 302 (diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti). Tomu treba dodati 190,62 milijuna kuna za projekte iz mjere 301 (ruralna infrastruktura), za koje su potpisani memorandumi o razumijevanju s korisnicima s kojima će se, nakon dovršetka postupka javne nabave, potpisati konačni ugovori, ističe Robert Črep, viši stručni savjetnik za agroekonomiku Javne poljoprivredne savjetodavne službe.
Iskorištenost raspoloživih sredstava, kako dodaje Črep, do sada iznosi 37,63 posto, a ona varira ovisno o mjeri. Tako je za mjeru 302 iskoristivost samo 9,40 posto, za mjere 101 i 103 - 30,52 posto te za mjeru 301 - 67,7 posto.
- U praktičnoj provedbi programa IPARD u RH vidljiva je slabija zastupljenost prijava tzv. malih projekata. Iako je teško preciznije odrediti taj termin, procjena je da se to odnosi na projekte čiji ukupni prihvatljivi izdaci ne prelaze 100.000 eura - kaže Črep.
U JPSS-u razlog slabije zastupljenosti malih projekata vide, između ostalog, u visokim cijenama savjetničkih usluga i popratne dokumentacije, slabijoj financijskoj mogućnosti potencijalnih korisnika IPARD sredstava za male projekte, neriješenim vlasničkim odnosima, složenosti procedure, globalnoj ekonomskoj krizi te ulagačkoj neizvjesnosti.
- Poljoprivredna gospodarstva s ulaskom u EU bit će suočena s brojnim prilikama i izazovima koje donosi Zajednička poljoprivredna politika i jedinstveno uređenje tržišta poljoprivrednih proizvoda. Investicije, kao dio razvojne poljoprivredne politike, jedan su od preduvjeta za postizanje konkurentnosti i opstanka poljoprivrede, a značajna sredstva za investicije moguće je dobiti iz IPARD-a - navodi Črep. Kako bi se olakšao pristup programu IPARD, osobito malim i srednjim poljoprivrednim proizvođačima, JPSS je počeo kontinuiranu provedbu niza aktivnosti, koje su najvećim dijelom usmjerene na tzv. male projekte iz mjera 101 i 302 programa IPARD.
- Za potrebe provjere prihvatljivosti ulaganja savjetnici JPSS-a izradili su liste za provjeru korisnika i ulaganja za mjere 101 i 302 IPARD-a. Svaki poljoprivrednik koji zatraži savjet o mogućnostima sufinanciranja investicije sredstvima IPARD-a bit će informiran o svim prilikama i preprekama za korištenje tih sredstava. Poljoprivredna gospodarstva će uz pomoć osposobljenih savjetnika JPSS-a moći provesti provjeru prihvatljivosti planiranog ulaganja. Nakon obavljene provjere planiranog ulaganja i potencijalnog korisnika pristupit će se izradi IPARD prijave - kaže Črep.
“Sredstva iz programa IPARD-a u Hrvatskoj mogu se koristiti sve do novog programskog razdoblja EU, koje počinje 1. siječnja 2014., kada će hrvatskim poljoprivrednim gospodarstvima biti omogućeno korištenje tzv. EAFRD fonda za mjere ruralnog razvoja”, navodi Črep.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Opg Goran
prije 13 godina
ma najlakse se je zaduzit,,a sta onda,,pa vidi sta rade od nas,,budale,,,samo obecavaju,,kao da smo mala djeca,,,uostalom,,sta je to 100.000eura,,sitnica,,