Pokradeni i seljaci s fakturama
Nakon Vladinog prijedloga, kojim na obeštećenje mogu računati samo seljaci što su robu Đakovštini predali na vlastito ime, na noge su se digle nezadovoljne poljoprivredne zadruge (PZ) preko kojih je robu predalo više od 700 seljaka. Zadruge su zahtijevale da Vlada svojom pomoći obešteti i PZ-ove, te da selektivnim pristupom ne dijeli seljake. Nakon javne prosvjedne note zadruga, izrečene prošlog petka u Đakovu, kaže predsjednik Brazde Matija Brlošić, naznake su da će Ministarstvo poljoprivrede ipak obeštetiti i PZ-ove time što će, dodaje, prvobitno najavljenu pomoć od 10.000 povećati na 17.000 tona žitarica. “Ministru smo dostavili podatke o potraživanjima PZ-ova, a zahtjev za obeštećenje predalo je njih devet”, kaže Brlošić, dodajući da bi možda već sutra, u srijedu, mogao biti sazvan sastanak s ministrom u Zagrebu kada bi bile detaljizirane naznake o obeštećenju i PZ-ovima.
No, ni time problem neobeštećenih seljaka-vjerovnika nije gotov; ostaje otvoren problem seljaka što su fakturirali robu Đakovštini. Naime, roba je time prešla u vlasništvo tvrtke - a ona im fakturirano nije isplatila. Uzevši robu u svoje vlasništvo, propala tvrtka praktički ne mora za nju odgovarati jer se ona vodi kao njena. Sada i seljaci što od predaje robe sada imaju samo fakturu, traže obeštećenje.
- Robu je fakturiralo 426 seljaka i svi oni su s područja Đakovštine. Fakturirali su robu pod pritiskom sada već bivše uprave, a koja im je nije nikako ili dijelom isplatila. Tako je ta kategorija seljaka ostala i bez vlasništva nad tom robom i bez novca. Računa se da je vrijednost fakturirane robe oko 7,000.000 kuna. Pretvoreno u pšenicu i njenu cijenu od 80 lipa, to je oko 9.000 tona robe, kaže Brlošić.
Među seljacima s fakturama je i Marijan Brataljenović iz Selaca Đakovačkih što je ljetos na svoje ime predao 10 vagona pšenice. I on pažljivo prati razvoj događaja jer u listopadu je ukupno fakturirao 87.000 kuna vrijedne pšenice. “Dio sam u tri navrata uspio riješiti; prvo 15.000 kuna, pa nešto sjemenskom pšenicom, pa, i to dan prije potpunog kraha firme i njene uprave, još 10.000 kuna. Ostalo mi je neisplaćeno 49.000 kuna fakturirane robe, a obveze iz tri kredita pritišću”, kaže Brataljenović, očekujući da i ova kategorija seljaka-vjerovnika dobije obeštećenje.
Osim fizičkih osoba, robu su, ističe Brlošić, dijelom fakturirale i zadruge. “I to svjedoči o zamršenosti problema i isprepletenosti svih kategorija seljaka što potražuju za robu predanu ili na uskladištenje, ili fakturiranu, ili predanu za zamjenu, ili...”, ilustrira Brlošić složenost problema seljaka-vjerovnika propale tvrtke i njenih pometenih silosa.
- Namjerom da obešteti samo 1.600 seljaka što su uskladištili robu u Đakovštini Vlada dijeli seljake jer, prema tom prijedlogu, od 700 do 900 obiteljskih gospodarstava ne može računati na taj oblik pomoći za namirenje svojih potraživanja, prozvao je jučer na presici gradonačelnik Zoran Vinković Vladu, pozivajući je na odgovornost “bar u visini 32 posto koliko je vlasništvo države u toj tvrtki”. Vladu i premijerku pozvao je i na povlačenje druge mjere: “Neka hitno smijene ravnatelja Robnih zaliha s obzirom na to da on ni danas ne zna koliko je pšenice nestalo iz silosa Đakovštine”, rekao je Vinković, pozvavši seljake da sastanak o njihovom obeštećenju bude u Đakovu, a ne u Zagrebu jer se iz njega, dodao je, uvijek vrate razjedinjeni. Državu je pozvao i na punu zaštitu potraživanja radnika i malih dioničara Đakovštine d.d., podsjećajući je da je tu tvrtku sanirala novcem poreznih obveznika.
Autor: Suzana ŽUPAN
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Vedran Stapić
prije 15 godina
3. I još nešto vezano za ravnatelje i sl ... nije problem nekoga smjenit nego treba promjenit način rukovođenja našom imovinom. Za primjer budućim direktorima državnih tvrtki ove stare bi sve smjestio iza rešetaka uz barem parcijalno oduzimanje imovine. Živili ...