Pretraga tekstova
Ribari su ogorčeni na ugostitelje, posebno na one izvan otoka Visa, koji kilogram jastoga okupljuju po 260 kuna, a u restoranima ih prodaju po 100 eura
Komiški ribari su u panici, a još zabrinutiji od njih su djelatnici ribarske zadruge i dvije komiške otkupne stanice ribe i jastoga.
Dok je proteklih godina potražnja za jastozima bila velika i svaka ova ulovljena dragocjena morska delicija lako stizala do kupca, ove se turističke sezone situacija drastično promijenila.
Tek što su prebrodili loše meteorološke uvjete u svibnju, a naročito tijekom lipnja, i kad su počeli dobro loviti, ribari i otkupljivači suočili su se sa drastičnim padom prodaje jastoga, dok se oborita riba prodaje na prošlogodišnjoj razini.
Čak 30 ribara s otoka Visa, od čega većina iz Komiže, ove godine sudjeluje u lovu na jastoge. Sezona lova službeno je počela 15. svibnja, a potrajat će do 10. rujna. Inače, prema nekim procjenama, u širem viškom akvatoriju ulovi se oko 50 posto ukupne količine jastoga u Hrvatskoj.
Do prije nekoliko godina u Komiži su ribari ulovljene jastoge čuvali u drvenim kašunima položenim u more, da bi nakon toga obje komiške otkupne stanice, pa i komiška ribarska zadruga, izgradile vlastite bazene s optimalnim uvjetima za čuvanje jastoga do prodaje, što je znatno olakšalo posao ribarima.
Upravo su ti bazeni s jastozima i hlapovima ovih dana prepuni, zbog čega svakodnevno ugibaju, a potražnja je od Dubrovnika do Rijeke pala od 50 do 70 posto, i to upravo tamo gdje se jastog tradicionalno najbolje prodaje.
Jedna od prvih mjera uslijedila je prije nekoliko dana, naime zbog pada prodaje otkupna cijena po kilogramu jastoga na početku sezone sa 290 pala je na 260 kuna, a uskoro bi ribari, ako otkupljivači ne pronađu kupce u Hrvatskoj ili u inozemstvu, mogli i na prisilni odmor, jer više nemaju gdje skladištiti jastoge.
Iako o tome nerado govore, doznajemo da su ribari ogorčeni na ugostitelje, doduše, najmanje na one na Visu, gdje se proda tek simbolična količina, koji kilogram jastoga u svojim restoranima naplaćuju i po 100 eura.
- Ugostitelji su navikli raditi dva mjeseca i od toga žive ostatak godine, za razliku od nas, ribara, koji crnčimo cijelu godinu da bismo preživjeli. Oni kupe jastoga, stave malo soli i papra i zarade nekoliko puta više od mene. Pa, jedan kilogram kantara, kojega ja prodam za 70, u restoranu prodaju za 400 kuna. Vrijeme je da se probude, iako im mi ne možemo ništa - rekao nam je jedan razočarani komiški ribar te dodao:
- Ako se ništa ne promijeni, dogodine će na Visu, umjesto 30, biti 15 ribara na jastoge. Ohrabruje vijest da je jedan od viških ugostitelja snizio cijenu i kilogram jastoga naplaćuje 400 kuna. Ipak, otkupljivači očekuju da bi se situacija mogla popraviti i da bi prodaja mogla krenuti, s obzirom na to da tek slijedi špica turističke sezone, ali do tada se moraju riješiti ulovljenih jastoga iz prepunih bazena.
Autor: Bogoljub Mitraković
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom