Pretraga tekstova
Trgovinski suficit iznosio je 6,9 milijardi eura, što predstavlja povećanje od 28 posto u odnosu na prethodni mjesec i dostiže najvišu razinu u posljednje tri godine
Nakon oporavka izvoza u veljači, poljoprivredno-prehrambena trgovina Europske unije nastavila je napredovati uz značajan porast izvoza u ožujku. To je rezultiralo trgovinskim suficitom od +6,9 milijardi eura, što predstavlja povećanje od 28 posto u odnosu na prethodni mjesec i dostiže najvišu razinu u posljednje tri godine.
Visoka razina izvoza u ožujku dosegnula je 21,5 milijardi eura, što je povećanje od 16 posto u usporedbi s veljačom 2023. (i 14 posto više nego u ožujku 2022.). Uvoz je također porastao nakon tri mjeseca i iznosi 14,6 milijardi eura.
Ovo su glavni zaključci najnovijeg mjesečnog izvješća o trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima koje je objavila Europska komisija.
U ožujku 2023. došlo je do značajnog povećanja izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz EU-a, čija je vrijednost u prvom kvartalu 2023. bila 58,2 milijarde eura što predstavlja rast od 13 posto u usporedbi s istim razdobljem 2022. (+6,7 milijardi eura).
Gotovo sve kategorije proizvoda bilježe veće vrijednosti u odnosu na prošlogodišnje brojke. Posebice je povećan izvoz prerađevina od žitarica i mlinskih proizvoda (+1,2 milijarde eura, +24%), prerađevina od voća, orašastih plodova i povrća (+698 milijuna eura, +31%), kao i mliječnih proizvoda (+634 milijuna eura, +15%).
Tri glavna odredišta bili su Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države i Kina. Značajno povećanje izvoza uključivalo je Tursku (+416 milijuna eura, +41%, posebno govedina i teletina), Saudijsku Arabiju (+362 milijuna eura, +40%, uglavnom žitarice) i Ukrajinu (+274 milijuna eura, +45%).
Nakon sezonskog tromjesečnog pada, uvoz ove vrste proizvoda u EU ponovno je počeo rasti u ožujku 2023. za 10% na mjesečnoj razini. Količinski i vrijednosno, posebno je povećan za šećer i glukozno-fruktozni sirup, žitarice i duhanske proizvode.
Najviše je porastao uvoz iz Ukrajine, Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva, dok je uvoz iz Rusije bio znatno ispod razine iz 2022. (-44%, -365 milijuna eura).
Kada je riječ o prvom kvartalu, tri najveće zemlje za uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU bili su Brazil, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tagovi
EU izvoz EU uvoz Suficit Rekordan izvoz Ožujak EU trgovina
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.