Pretraga tekstova
Za proizvođača, najisplativiji je direktni kontakt s kupcem - potrošačem
Što je pokazao i što smo zapazili na već tradicionalnom festivalu vina, kulinarstva i kulture stola, Zagreb Vinocom 2013., ne stavljajući se ni u kakvu ulogu sudaca i ocjenjivača?
Zajedničko svim skupinama izlagača - vinara, pršutara, maslinara, sirana, prerađivača, trgovaca i drugih je da se osjeća opći napredak i boljitak, od kakvoće (težište je na prirodnom, domaćem, autohtonom pa i posebnom, zaboravljenom), do dizajna ambalaže te načina prezentacije i nuđenja na kušanje.
Zanimljivo je da na isti način nastupaju i veliki i mali. Primjerice PIK Vrbovec (Belje) s finim narescima, Vindija s probranim (kozjim i ovčijim) sirevima, isto kao i Zlatko Šimić iz Požege s visokopriznatim voćnim rakijama ili uzgajivač i mesar Bođirković iz Borova, koji domaće ćevapčiće i niz drugih proizvoda od mješavine domaće svinjetine i junetine dostavlja i po Zagrebu.
Dakle, i naši su proizvođači hrane shvatili da moraju ići skroz do potrošača, što zahtijeva organizaciju u interesne skupine ili dodatne djelatnike u prodaji. Tako smo vidjeli i štand talijanskog OPG-a Lucani iz Calabrie, koji nudi svoje mesne proizvode, ulje, vino, tjesteninu, pekarske proizvode, sireve, sve rađeno na originalni manufakturni način.
Dosta je vinara svoja gospodarstva (u Istri masovno) uklopilo u turističku ponudu, pa i na kontinentu ima reprezentativnih podruma (Slavonija) ili blizu metropole poput Borisova „vinskog sela“ Vuglec breg kod Krapinskih Toplica, Bolfanova Vinskog vrha ponad Zlatara, ili Bodrena iz Huma na Sutli poznatog po predikatima.
O vinima, a zaista se imalo što kušati u svim bojama, godištima i vinogorjima te sortnim skupinama, ne bismo raspravljali, jer ocjene i procjene su najčešće subjektivne, ali bi ustvrdili da sigurno nije bilo lošeg vina i onoga koje dušu ne otvara. Kao što vaš reporter, posve subjektivno, u širokoj paleti, ipak malo više uživa u međimurskim vinima. Kao kuriozum možemo spomenuti slovensko čokoladno vino Kunej čije je prapočelo u špajzi trapističkog samostana kada je domaća čokolada slučajno pala u vino. Ženama je, kažu jako drago.
Veseli da se sve više pojavljuje riba, posebice u dekorativnim zalogajčićima poput vrlo profinjenih u školjkicama zagrebačke konobe Dida, a iskazali su se i velalučki vinari svojim obročićima ribe, povrća i ulja kakvih je sigurno uz čašu vina nedovoljno u našoj turističkoj ponudi. Nazočan je i već dokazani Arba commerce sa svojim mariniranim filetima bijele i plave ribe. Sve što je viđeno (dugo bi nabrajali, od hrena s jabukama do primjerice bermeta i muštarde ili namaza sa začinima) posebice vina, pršuti, sirevi, maslinova ulja, poželjno je na svakom finijem stolu.
Tagovi
Vino Pršut Maslinovo ulje Čokoladno vino Kunej PIK Vrbovec Vindija Zlatko Šimić Bođirković
Autor
Više [+]
Novinar HND-a od 1973. Studirao filozofiju u Zagrebu, poljoprivredu u Križevcima, profesionalni novinar - reporter u Večernjem listu 30 godina, sudjelovao u pokretanju prvog specijaliziranog priloga Vrt
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔