Pretraga tekstova
Tržište autonomne poljoprivredne mehanizacije i druge opreme do 2031. godine moglo bi premašiti 150 milijardi američkih dolara.
Prema najnovijem izvješću tvrtke za istraživanje tržišta, Fact.MR, predviđeno je da će se globalno tržište autonomne poljoprivredne opreme povećati za više od 10 posto prosječne godišnje stope rasta (CAGR) do 2031. godine i premašiti tržišnu vrijednost od 150 milijardi američkih dolara.
Uz rastuću sklonost djelomično i potpuno automatiziranim traktorima, kombajnima i ostaloj poljoprivrednoj mehanizaciji, proizvođači više ulažu i u aktivnosti istraživanja i razvoja kako bi iskoristili nadolazeće mogućnosti, navodi se u izvješću.
Istraživači kažu kako takva poljoprivredna oprema, koja je vrlo učinkovita u pogledu uštede vremena i troškova u praćenju usjeva i analizi tla, postaje sve popularnija u cijelom svijetu. Kako zahtjev za autonomnim traktorima i sustavima automatskog upravljanja i prikupljanja podataka postaje prevladavajući, igrači u toj industriji bit će izloženi velikoj potražnji tijekom sljedećih godina, tvrde.
Kao prednosti takve opreme navedene su preciznost, upotreba proračunske analize za optimizaciju kvalitete usjeva, napredna rješenja za pravovremenu berbu, optimalnu sadnju te upravljanje tlom i vodom. No, identificirano je i nekoliko ograničavajućih čimbenika s kojima se suočavaju njeni proizvođači. Riječ je o skupom i složenom proizvodnom ciklusu, uključivanje umjetne inteligencije (AI) i ostalih vrhunskih tehnologija što podrazumijeva i dodatne troškove, zahtijeva stručno rukovanje i održavanje, a nedostatak znanja može negativno utjecati na proizvodne kapacitete i kvalitetu usjeva.
Izbijanje pandemije pogodilo je proizvođače zbog nedostatka opskrbe sirovinama, nedostupnosti radne snage, financijske krize i pada potražnje. No, unatoč tome, očekuje se da će doći do većeg opsega rasta u idućim godinama zbog sve većeg interesa.
U izvješću su SAD, Kina i Japan navedeni kao ključna tržišta za autonomnu poljoprivrednu opremu, a na europskom čelu je Njemačka zbog državnih ulaganja u taj sektor. Prema njemu, traktori i kombajni izrađeni na takav način vrlo su traženi zbog svojih povoljnih karakteristika kao što je automatska sadnja s dobrom preciznošću, detaljnog i pouzdanog prikupljanja podataka o stanju tla i zasađenih usjeva te GPS-a i drugih bežičnih tehnologija.
Navode i da se Europska komisija (EK) zalaže za pristup korištenja umjetne inteligencije i robotike kako bi potaknula preciznu poljoprivredu. Pokrenuta je i inicijativa za razvoj okvira procjene životnog ciklusa (LCA) za optimizaciju proizvoda u tom sektoru, koja dodatno jača bazu potencijalnih igrača ove industrije.
Tagovi
Poljoprivredna oprema Tržište Autonomna poljoprivreda Stopa rasta Pametna poljoprivreda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/