Pretraga tekstova
Dok se Europa bori s visokim cijenama plina i smanjenom proizvodnjom gnojiva, Sjedinjene Države bilježe veliki skok izvoza te vrste robe
Izvoz dušičnih gnojiva iz Sjedinjenih Država porastao je na 335.658 tona u kolovozu što je više nego dvostruko od količine prethodne godine, prema najnovijim podacima Instituta za gnojiva (TFI), piše Reuters. Riječ je o najvećem mjesečnom iznosu otkako TFI prati podatke, od 2013. godine.
Uzrok tome je rast cijene plina u Europi, što je povećalo troškove proizvodnje, ali i smanjenje, s obzirom da su pojedine tvornice prestale s radom u pojedinim pogonima. To je američka gnojiva učinilo konkurentnijima.
Europa sada predstavlja najvećeg kupca, a čak je nadmašila domaće kao i druge uvoznike poput Indonezije i Malezije.
Još nije jasno jesu li SAD proizvele više nego inače u srpnju i kolovozu ili su preusmjerile veći udio zaliha u Europu, rekao je Jason Troendle, ekonomist u TFI-ju, organizacije čiji su članovi veliki proizvođači poput CF Industries i Nutrien.
SAD su inače jedan od manjih izvoznika ove vrste proizvoda te je njihova sposobnost opskrbe globalnog tržišta ograničena, rekao je Troendle.
Francuska, Belgija, Norveška i Litva su europske zemlje s najvećim godišnjim povećanjem kupnje iz SAD-a, a nakon njih slijede Maroko, Čile i Brazil.
Europski poljoprivrednici nisu u mogućnosti opskrbiti se gnojivima onoliko koliko bi trebali prije proljetne sjetve, zbog visokih cijena i ograničene ponude, rekao je za Reuters glavni tajnik Europskog udruženja poljoprivrednika, Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.
"Govorimo o potrebi za velikim količinama u kratkom vremenskom razdoblju", rekao je prvi čovjek ovog udruženja koji od početka krize s gnojivima upozorava na problem proizvodnje hrane.
Our SG @pekka_pesonen is addressing now the @EP_Agriculture on the impact of #Ukraine war on the EU agriculture sector.
— COPA-COGECA (@COPACOGECA) October 25, 2022
"We don't have empty plates in EU but the inflation and energy crisis is taking a toll on the sector. This year we can handle but next year will be a problem." https://t.co/PWgGO3oOIQ pic.twitter.com/Z2oEhYQK5Y
Unatoč visokim ulaznim troškovima, uzgajivači u SAD-u bi sljedeće godine mogli posijati još više kukuruza. Anketa uzgajivača Farm Futures predviđa najveću površinu pod kukuruzom u 10 godina od 94,282 milijuna hektara, što je 6,4 posto više nego 2022.
Troškovi gnojiva skočili su na 1.280 dolara po toni ove godine, sa 350 $/t koliko je koštalo prije dvije godine. Ratari smatraju da će cijena samo rasti.
"Ako počnete štedjeti na gnojivu... na kraju ćete samo naštetiti sebi", izjavio je farmer Dave Nelson iz Belmonda (Iowa), koji uzgaja kukuruz i soju.
Brazil, koji se oslanja na uvoz za 85 posto svog gnojiva, kupio je više amonijevog nitrata iz Sjedinjenih Država, Belgije i Nizozemske u razdoblju od siječnja do rujna kako bi nadoknadio smanjene ruske isporuke, rekla je investicijska banka Itau BBA.
Tagovi
Uvoz gnojiva Dušična gnojiva SAD Pekka Pesonen Cijena gnojiva
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)