Pretraga tekstova
Početkom tjedna Ured Europske unije za borbu protiv prijevara (OLAF) izvršio je raciju u središtu OPEKEPE-a u Ateni. Tijekom istrage zaplijenjeni su dokumenti koji se odnose na organizacijsku strukturu agencije i ugovore s vanjskim suradnicima
Grčku poljoprivredu potresa veliki skandal zbog sumnje na subvencijske prijevare. Nakon što su europski istražitelji pretresli urede državne poljoprivredne agencije OPEKEPE, grčka je vlada privremeno zaustavila isplatu potpora svim poljoprivrednicima, pa tako i onima koji nisu sudjelovali u malverzacijama, piše Agrarheute.
Početkom tjedna Ured Europske unije za borbu protiv prijevara (OLAF) izvršio je raciju u središtu OPEKEPE-a u Ateni. Tijekom istrage zaplijenjeni su dokumenti koji se odnose na organizacijsku strukturu agencije i ugovore s vanjskim suradnicima.
Nakon akcije, ministar poljoprivrede Kostas Tsiaras objavio je da će isplata svih subvencija biti privremeno obustavljena dok traje istraga. Europsko javno tužiteljstvo (EPPO) ranije je priopćilo da su sredstva nezakonito isplaćivana osobama koje nisu imale pravo na njih.
"Isplate koje kasne od ljeta bit će nastavljene odmah po završetku istrage", poručio je ministar Tsiaras, dodavši kako se očekuje da će prve predujmove poljoprivrednici primiti u studenom.
Grčka mora popraviti plan za sprječavanje zloporabe fondova ili riskira obustavu potpora
Istrage o subvencijskim prijevarama u grčkoj poljoprivredi traju još od 2021. godine. EPPO je tada otkrio sustav koji se godinama razvijao, temeljen na lažnim prijavama, izmišljenim poljoprivrednim površinama i netransparentnom radu državnih službi.
OLAF je već u svibnju ove godine proveo nadzor, a u srpnju je policija ponovno pretražila urede OPEKEPE-a u Ateni.
Prema podacima grčkog Ministarstva za zaštitu građana, oko 1.000 poljoprivrednika između 2019. i 2024. godine nezakonito je pribavilo više od 22 milijuna eura subvencija koristeći krivotvorene zemljišne isprave.
Europska komisija sada zahtijeva od Grčke da do 4. studenoga dostavi ažurirani akcijski plan kojim će osigurati transparentno upravljanje europskim sredstvima.
"Činimo sve kako bismo spriječili da protok europskog novca bude ugrožen", izjavio je Tsiaras, dodajući da će vlada poduzeti sve potrebne korake kako bi povratila povjerenje Bruxellesa.
Tagovi
Skandal Grčka Poljoprivrednici OPEKEPE EPPO
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nai... Više [+]
Blitva, češnjak, đumbir, bamije, agrumi, krumpiri, lubenice, banane … u glavni grad Kenije povrće i voće dolazi iz Tanzanije i Ugande, kazuje nam lokalac kojeg smo pitali za smjer tržnice. Cijene su niske, uvjeti loši, a kaos na ulicama Nairobija teško je opisati. Promet se događa nekako, Britanci su zaslužni što voze ‘krivom’ stranom.
Sigurnost na pijaci jednaka je higijenskim uvjetima, pojedinci nisu sretni da ih snimamo, ako za to nisu honorirani. Ulice su pune žicara, starih i mladih.
Više je zebri oko prijestolnice, nego na ovdašnjem asfaltu. Brojni preživljavaju na ulicama, tražeći način zaraditi koji šiling (1Eur je cca 150 šilinga). Kako je tek u ruralnim krajevima?
Vedran Stapić
prije 4 dana
Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice Ne, to su banane u pozadini, a ovaj mladić prodaje nekakve suhe pržene ribice
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je! Je li ovo suho, na posljednjoj slici bamija? Leleleee, da mi je!
Željka Rački-Kristić
prije 5 dana
Molim provjeru činjenicu na licu mjesta jer priča se. Je li zbilja Katolička crkva u Keniji zamijenila misno vino? Više [+] https://www.index.hr/magazin/clanak/crkva-u-keniji-zamijenila-misno-vino-jer-se-staro-prodaje-po-barovima/2718719.aspx