Pretraga tekstova
Tri godine čekanja vijest za 522 ratara čiji je urod pokraden
Točno šest mjeseci od posljednje vijesti, od 8. rujna 2011., čija je realizacija, na veliko razočarenje svih, samo “minutu do 12” pala u vodu, nova poruka poljoprivrednicima čiji je urod prije gotovo tri godine pokraden u đakovačkoj aferi “nestalo žito” - Vlada bi ih uoči proljetne sjetve trebala namiriti intervencijom iz Robnih rezervi!
Takva se poruka može iščitati s jučerašnjeg sastanka ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine s čelnikom Brazde Matijom Brlošićem, također iz grupe još neobeštećenih poljoprivrednika, i Pericom Mitrovićem, sada već bivšim stečajnim upraviteljem također bivše Đakovštine, uz čiji se krah vezuje spomenuta afera.
- Zadovoljni smo rezultatima sastanka s ministrom, koji je upoznat s problemom nas 522 poljoprivrednika. Uzeo je sve podatke i s kvalitetnim prijedlogom za naše obeštećenje ide na Vladu. Zbog što kvalitetnije pripreme prijedloga, na Vladi će se naći za 15-ak dana, a što nama “ne igra ulogu”, već nam je želja da se on što bolje pripremi za realizaciju. Ako smo čekali skoro tri godine, još od ljeta/jeseni 2009., možemo još 10-15 dana. Ono što ohrabruje jest da ministar drži da i ova skupina seljaka, poput 2.000 ratara što ih je država obeštetila odmah nakon izbijanja afere, treba jednako biti obeštećena - kaže Brlošić.
Prema riječima čelnika Brazde, na svojevrstan način nastavilo bi se s prijedlogom od jesenas, ondje gdje se s njegovom realizacijom stalo, a prema njemu prošla je vlada trebala (u 100-postotnom iznosu) obeštetiti 522 poljoprivrednika iz Robnih rezervi. Čak su neki akti bili i doneseni, zeleno svjetlo dao je i Odbor za zakonodavstvo, no zapelo je na inzistiranju tadašnjeg ministarstva financija da se dostave dodatna pojašnjenja, a potom i na činjenici da je došlo do izbora te promjene vlasti.
Jučer se moglo čuti, kaže Brlošić, da će Jakovinin prijedlog ići u smjeru da Vlada proda dio pšenice iz Rezervi i poljoprivrednike obešteti u novcu isplaćenom na njihove račune, ili da ih obešteti u robi, žitu iz Robnih zaliha, pa da ju oni sami prodaju i tako se namire. U svakom slučaju, Vlada, resorno ministarstvo, u proračunu za to manevarskog prostora nema.
- Ono što nam je rečeno danas u Zagrebu jest da Vlada ne bježi od te za nju naslijeđene obveze od svojih prethodnika. Stvar se kreće u dobrom smjeru, bitno da se nađe na Vladi - kaže Brlošić, ocjenjujući da ovaj trogodišnji problem treba biti riješen za 20-30 dana, a njegova realizacija dobrodošla je i za travanjski start proljetne sjetve ili bar prihranu.
Propaloj Đakovštini, koje više nema ni u Sudskom registru, 2009. godine 522 poljoprivrednika predalo je oko 8.000 tona uroda - žita, suncokreta, soje, kukuruza, vrijednog 6,7 milijuna kuna. Pojedinačna potraživanja kreću se od petstotinjak do 500.000 kuna. Na upit prema čemu napraviti obračun, Brlošić kaže: “Nemamo podatke u kilogramima, nego u iznosima. S kilogramima bi bilo loše kalkulirati jer riječ je o različitim kulturama koje su predavane, pa je najbolje voditi se novčanim vrijednostima.”
Autor: Suzana ŽUPAN
Tagovi
Đakovština d.d. Vlada Tihomir Jakovina Robne zalihe Obeštećenje
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)