Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Precizna poljoprivreda
  • 28.05.2025. 10:30
  • Osječko-baranjska, Koška

Provjerili smo kako radi trenutno najveći model poljoprivrednog drona u Hrvatskoj

Model XAG P100 Pro razvijen je za preciznu zaštitu usjeva i primjenu sredstava, s nosivošću do 50 kg korisnog tereta i maksimalnom masom u letu od 110 kg i pruža visoku pokrivenost, automatizaciju i pouzdanost, kaže Davor Rac, voditelj precizne poljoprivrede u tvrtki Jerković d.o.o..

Provjerili smo kako radi trenutno najveći model poljoprivrednog drona u Hrvatskoj
Foto: Marija Ribić
2.472
84
1

Kako spremnik od 50 litara može zamijeniti tradicionalnu prskalicu od 4 tisuće litara, jedno je od najčešćih pitanja u vezi s korištenjem dronova u poljoprivredi. Odgovor je u preciznosti.

"Klasične prskalice troše velike količine vode dok nova rješenja koriste znatno manje, smanjujući otpad i povećavajući efikasnost“, objašnjava Davor Rac, voditelj precizne poljoprivrede u tvrtki Jerković d.o.o..

Kaže, nove tehnologije koriste sitnije kapljice, usporedive s onima iz atomizera, omogućujući ravnomjerniju distribuciju i bolju pokrivenost ciljanih površina uz sigurnost zračne potpore elisa.

"Najveća prednost je što ova tehnologija nije u kontaktu s tlom, što znači da ne dolazi do zbijanja zemlje, kao što se događa kod teških strojeva vučenih traktorom“, navodi Rac.

Tehnološke prednosti

Kod klasičnih sustava, problemi nastaju u lošim vremenskim uvjetima jer tlo mora biti suho kako bi se izbjegla šteta uzrokovana teškom mehanizacijom. S druge strane, iako je zračna tehnologija fleksibilna, njezina učinkovitost opada pri jakom vjetru ili kiši jer tada nema ravnomjerne raspodjele sredstva.

Dron Model XAG P100 Pro razvijen je za preciznu zaštitu usjeva i primjenu sredstava. Pruža visoku efikasnost, automatizaciju i pouzdanost.

"To je trenutno najveći dostupni model u Hrvatskoj, s nosivošću do 50 kg korisnog tereta i maksimalnom masom u letu od 110 kg“, dodaje.

novi tekst
Model XAG P100 Pro ima maksimalnu masu u letu od 110 kg

Koncept poljoprivrednog drona se sastoji od letne platforme i priključnih radnih modula. Brza i jednostavna izmjena radnih modula omogućuje izvođenje različitih agrotehničkih operacija s istim dronom, kao što je zaštita usjeva, sjetva, gnojidba, hranidba.

Uz dron ide i aplikacija za korištenje XAG One koja se može instalirati na mobitel.

"Trenutno su dostupna tri modula najnovije generacije: RevoSpray 3 modul za primjenu tekućih sredstava, RevoCast 3 za primjenu granularnih, praškastih, peletiranih materijala te modul RealTerra koji omogućuje u potpunosti bez potrebe za vanjskih programskim rješenjima izradu visoko detaljne karte trenutnog stanja snimanog terena u svrhu izrade 3D letnih putanja za potrebe velikih inklinacija terena“, precizira.

Osnovni paket drona dovoljan je za 10 do 14 ha/h produktivnosti, a dodatni moduli, poput RevoCast 3 i RealTerra 2, mogu se naručiti prema potrebama. Paket uključuje i posebnu posudu za punjenje baterija na terenu uronjenih u vodu, što omogućuje brže hlađenje i kontinuirani ciklus punjenja.

Topografija terena koristi se za izradu 3D karata koje pomažu u planiranju, posebno na nagibima poput vinograda ili voćnjaka, gdje je prilagodba leta ključna.

"Već smo ga koristili za razne zadatke: zaštitu usjeva, folijarnu gnojidbu, sjetvu pokrovnih usjeva, pa i sjetvu u već postojeće, neovršene kulture. RealTerra se pokazao posebno korisnim na zahtjevnim terenima“, ističe.

Planiranje ključ učinkovitosti

Poljoprivredni dron omogućuje učinkovito tretiranje usjeva neovisno o stanju tla i vegetacije, bez mehaničkog oštećenja biljaka i zbijanja tla, uz minimalnu potrošnju vode i visoku preciznost aplikacije zahvaljujući rotirajućim mlaznicama i zračnoj potpori.

"Sustav je potpuno autonoman, lako se održava, ima niske troškove rada te omogućuje varijabilno i ciljno tretiranje", dodaje Rac.

Najveća prednost drona se krije u načinu atomizacije tekućeg aplikacijskog sredstava i njegovoj jednostavnosti. Atomizacija se odvija mehaničko putem rotacijskih mlaznica, koje su opremljene nazubljenim diskovima, koji dovedenu tekućinu razdvajaju u kapljice veličine 60 do 400 mikrona.

"Veličinu kapljica odabire operator putem upravljačke aplikacije XAG One bez potrebe za izmjenom bilo kakvih komponenti. Tako formirano aplikacijsko sredstvo omogućuje visoku pokrivenost uz korištenje smanjenog volumena vode. Zračna potpora prouzročena elisama osigurava prijenos sredstva u usjev uz pokretanje vegetacije zračnom strujom, što za rezultat ima povećanu pokrivenost na svim dijelovima tretirane biljke", priča.

Jednostavnost uporabe XAG dronova omogućuje korisnicima odabir između nekolika radnih načina, a potpuna autonomnost upravljanja predstavlja produktivan i siguran rad.

Napajanje se osigurava pomoću dviju baterija od 20.000 mAh. Let s punim opterećenjem u mjestu traje oko 6 minuta, ali u stvarnim uvjetima i uz dobro planiranje, radno vrijeme se proteže na 8 do 10 minuta. Prazan uređaj u mjestu može letjeti do 16,5 minuta.

"Ključ učinkovitosti leži u dobrom planiranju i prilagodbi misije. Granice polja se postavljaju digitalno – bilo putem samog uređaja, RTK prijamnika ili pomoću dodatne letjelice koja izrađuje preciznu kartu", kazuje Rac

"Ako leti na mjestu s punim opterećenjem od 110 kilograma, može ostati u zraku oko 6 minuta", dodaje i pojašnjava: "Iako se možda čini kratko, to nije cilj njegova rada. Naime, on nije dizajniran da leti na mjestu, već da što efikasnije prijeđe rutu i obavlja radne zadatke, što uz brzinu leta od 13 m/s omogućuje učinak od preko 2 ha u jednom letu."

dron aha
Dizajniran je za precizno prskanje usjeva i nasada (Foto: Jerković d.o.o.)

Tijekom rada, dron se oslobodi mase, što produžuje vrijeme leta. Naime, prazan može letjeti do 16,5 minuta. U stvarnim uvjetima rada i ako je misija dobro isplanirana vrijeme leta obično iznosi između 8 i 10 minuta, ovisno o specifičnostima misije i planiranju.

"Precizno označavanje granica i prepreka unutar polja iznimno je važno, kako bi se omogućila učinkovita i sigurna aplikacija. Manji volumen sredstva znači manji utjecaj na okoliš i precizniju distribuciju, čime se smanjuje nepotrebna potrošnja, što je česta mana klasičnih metoda", pojašnjava.

U početnim fazama razvoja letjelica za poljoprivrednu primjenu, korištene su standardne mlaznice kakve se nalaze na traktorskim prskalicama, no one su zahtijevale visoki tlak, što je povećavalo rizik od začepljenja.

"Rješenje je pronađeno u patentiranoj rotirajućoj mlaznici s diskom koji stvara kapljice bez visokog tlaka, pomoću mehaničke atomizacije", kaže.

Edukacija i podrška

Za korištenje ove tehnologije potrebno je proći dvodnevnu edukaciju u tvrtki Jerković.

"Prvi dan obuhvaća teoriju – upoznavanje s funkcijama, vezama i mogućim problemima. Drugi dan je praktičan i provodi se na terenu bez primjene sredstava, najčešće koristeći vodu", priča Rac.

Kupci uz uređaj dobivaju kompletnu podršku, uključujući dostupnost svih rezervnih dijelova.

Aplikacija
Uz dron ide i aplikacija za korištenje XAG One koja se može instalirati na mobitel

"Dođe li do poteškoća, prvo pokušavamo riješiti problem na daljinu putem poziva. Ako to ne uspije, na teren dolazi stručni tim“, kaže..

Ukoliko ga želite koristiti na svom polju, morate biti svjesni da dronovi podliježu regulativama Europske unije koje se odnose na zračni prostor i smješteni su u istu kategoriju kao ostale bespilotne letjelice.

"Korisnici se moraju pridržavati zakona Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo i Hrvatske kontrole zračne plovidbe, a najbolje je registrirati se u posebnu kategoriju koja definira pravila za korištenje drona, njegovu namjenu, prostor i procjenu rizika“, kaže.

Udaljeni pilot

Iako ovo može zvučati komplicirano, u Jerkoviću pomažu klijentima u tom procesu i nude pomoć pri registraciji.

"Dronovi imaju visinske limite koje ne smiju prelaziti, a ova ograničenja postavljena su kako bi se osigurala sigurnost zračnog prostora. Ukoliko dođe do nesreće prilikom rada, odgovornost je na operatoru, osobi ili tvrtki registriranoj kao korisnik drona“, pojašnjava.

Kako biste postali udaljeni pilot, morate položiti online ispit za A1/A3 kategoriju, a nakon toga registrirati se kao operator.

"Kao operator možete zaposliti više pilota i podijeliti zadatke, čime ostvarujete veću fleksibilnost. Dron mora biti osiguran, kao i odgovornost prema trećim stranama, a dodatno je moguće kasko osiguranje u slučaju štete ili nesreće“, zaključuje Rac.

Upravo spajanjem preciznosti, fleksibilnosti i odgovorne primjene, nova generacija rješenja mijenja način na koji gledamo na budućnost poljoprivrede.

Predstavljanje nadogradnje spremnika na 60 l zapremine, bit će premijerno predstavljena na sajmu Farm Show Osijek.

Više informacija o dronu možete dobiti na neki od niže navedenih kontakata.


Fotoprilog


Tagovi

Jerković Davor Rac XAG P100 Pro Precizna poljoprivreda Poljoprivredni dron


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Đuro Japaric Evo poslije malo solikanja sneba i jakoga navodnjavanja šaljem ti za poklon i dvije velike DUGE. Ovakve odavno nije bilo u mome kraju. Upravo sada uslikano.