Pretraga tekstova
Ukinuti otpis robe - neka i otkupljivači snose rizik
Višekratni zahtjevi hrvatskih povrtlara za sastankom s ministrom poljoprivrede Tihomirom Jakovinom urodili su plodom; prekjučer su predstavnici Zajednice hrvatskih udruga povrtlara (ZHUP) dva sata razgovarali s Jakovinom o gorućim problemima hrvatskog povrtlarstva, otišavši s razgovora, kaže predsjednik ZHUP-a Miroslav Filipović, vrlo zadovoljni.
Izložili su mu problem uvoza sumnjive robe “ispod svake realne cijene”, koji guši domaću proizvodnju, problem neplaćanja, ali i veliki problem otpisa velikih količina njihove robe od strane otkupljivača, bez kune naknade i riječi pojašnjenja. Otkupljivači i distributeri, a počesto pod pritiskom trgovačkih lanaca, negoduju povrtlari, koriste duge rokove plaćanja od 25, 60, pa i 150, 200 dana, te jednostrano otpisuju dio predanog im povrća, voća, a sve na teret ionako problemima pritisnutog proizvođača, koji je, zbog nedostatka hladnjača i skladišnih kapaciteta, nemoćan pred ovim problemom.
- Ministru smo predočili jedino pošteno rješenje - da otpisa nema jer na takav se način radi samo kod nas! Odnosno, neka svatko snosi svoj rizik posla, pa i otkupljivači, a ne da na našu štetu, preko sumnjivog otpisa, pokrivaju svoje gubitke. Ako si preuzeo robu, ona je od tada tvoja briga! Povrtlari uredno i na vrijeme predaju robu, a otkupljivači je gomilaju na skladištima. Da bi ih ispraznili, robu daju na akcije, a na naš teret rade otpis koji ne možete provjeriti - kaže Filipović.
- Ministar je pokazao dobru volju te izrazio potrebu za ovakvim sastancima bar jednom mjesečno - ohrabren je Jakovininom reakcijom Filipović.
Povrtlari su predočili i problem monopola trgovačkih lanaca te ukazali na imperativ poštovanja važećeg standarda kvalitete koji je dodatno aktualiziran najnovijom listom opasne hrane iz uvoza, za koju je Jakovina najavio pojačani nadzor inspekcija.
Povrtlari i ministar u razgovoru su se, kaže Filipović, dotaknuli i liste opasne hrane iz uvoza pri čemu su povrtlari naveli primjer pljesnivih jagoda iz Turske po cijeni od 6 do 7 kn/kg, dok domaću jagodu, dodaje, tek treba brati. “Vjerujemo da će ta lista opasne hrane vratiti kupca domaćoj proizvodnji”, ocjenjuje Filipović. Za uvezene jagode, osim sumnjive kvalitete, kaže da nelojalno spušta i cijenu domaćoj. “Sve ispod cijene na veliko od 10 kuna po kilogramu je gubitak”, kaže predsjednik ZHUP-a.
Autor: Suzana Župan
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !