Pretraga tekstova
DRUGI AGROGLASOV MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SKUP OKUPIO JE BROJNE ZNANSTVENIKE IZ ZEMLJE I INOZEMSTVA
Pod ekološkom proizvodnjom trenutno je u Hrvatskoj 0,92 posto obradivih poljoprivrednih površina. Budući da ima još mnogo prostora za razvoj, cilj nam je povećati površine pod ekološkom proizvodnjom i do 2015. godine doseći bar 5 posto od ukupnih površina. Izjavio je to, između ostalog, Tomislav Petrović, načelnik Odjela ekološke i integrirane poljoprivrede u Ministarstvu poljoprivrede,ribarstva i ruralnog razvoja, otvarajući 2. međunarodni znanstveno-stručni skup "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša", koji se u organizaciji Agroglasa - dvotjednika za poljoprivredu, proizvodnju hrane, selo i ljubitelje životinja - održava do 6. lipnja u Vukovaru. Petrović je na skupu najavio i skoro donošenje zakona o integriranoj proizvodnji, koji dozvoljava ograničenu uporabu kemijskih sredstava, a prema kojem će se, kako se procjenjuje, okrenuti veći broj konvencionalnih proizvođača. Petrović je uputio pohvale uredništvu Agroglasa jer redovito prati i izvještava o radu i aktivnostima Ministarstva poljoprivrede.
Obilježavajući svoj rođendan, Agroglas, podsjetimo, drugu godinu zaredom organizira znanstveno-stručne skupove. Ove je godine tema "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša", a cilj upoznati javnost s mogućnostima poljoprivredne proizvodnje koja ne utječe štetno na okoliš.
Nazočnima se obratio Ivan Šimić, predsjednik Uprave Glasa Slavonije, ističući da je Agroglas u proteklih osam godina kontinuiranog izlaženja postao vodeća tiskovina u domeni poljoprivrede. - Agroglas je i jaka spona između seljaka, tvrtki i znanosti, s ciljem jačanja svijesti o zaštiti okoliša - rekao je Šimić.
Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo rekao je da je od iznimnog značenja što se Agroglasov međunarodni znanstveni skup održava upravo u Vukovaru, jer i na taj način taj grad postaje grad znanja. Sabo je naveo i kako će zaključke sa skupa koristiti u svom daljnjem radu.
Zamjenik župana Vukovarsko-srijemske županije Željko Cirba također je istaknuo kako su ovakvi i slični skupovi iznimno važni za županiju koja ima 150.000 hektara obradivih poljoprivrednih površina, od kojih je značajan dio pod novim vinogradima i voćnjacima, a pod ekološkom proizvodnjom 330 hektara. - Nadamo se da ćemo uskoro imati i do 10.000 hektara navodnjavanih površina, ali osnovni nam je cilj uvijek zaštita tla i okoliša - rekao je Cirba.
Skup se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, a i ove godine ima međunarodni karakter jer u njegovom radu sudjeluje i Svjetska organizacija za obradu tla (ISTRO). Na skupu sudjeluju uvaženi znanstvenici iz zemlje i inozemstva, među kojima i oni svjetskog glasa, kao Zdenko Rengel, Marta Birkaš, Ryszard Kaminski i drugi.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom