Pretraga tekstova
U EU se ponovno koristi samo 2,4 % ukupnih pročišćenih komunalnih otpadnih voda. Velike su razlike među zemljama
Europska unija donijela je Uredbu o ponovnoj upotrebi pročišćenih otpadnih voda za navodnjavanje u poljoprivredi budući da je sve veći nedostatak oborina, prvenstveno kiše u proljeće i ljeto, u mnogim dijelovima Europe.
Primjenjivat će se u svim državama članicama, osim onih koje su se odlučile na regulatornu klauzulu o izuzimanju, a što možete provjeriti na interaktivnoj karti.
U Europskoj komjisiji smatraju kako će se uvođenjem ove Uredbe povećati povjerenje potrošača i poljoprivrednika u kružni pristup upotrebi vode koja pritom mora biti sigurna. Ovime se želi smanjiti i pritisak na sve manje dostupne vodne resurse koji su važni u uzgoju hrane. Cilj je doprinjeti i očuvanju resursa koji su ključni za vodene i kopnene ekosustave, zaštiti biološke raznolikosti, smanjenju onečišćenja i prilagodbi klimatskim promjenama, stoji u priopćenju.
Virginius Sinkevičius, povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo, ističe da je voda dragocjeni resurs koji postaje sve manje dostupan. Kaže da se i komunalne otpadne vode mogu uspješno obraditi pomoću dostupnih tehnologija, baš kao što sve više recikliramo druge materijale. "To otvara brojne mogućnosti za poljoprivrednike. S novim standardima, oni i potrošači mogu biti sigurni u kvalitetu i sigurnost poljoprivrednih proizvoda koji se njome navodnjavaju."
Iako se ponovna uporaba već uspješno provodi u nekim državama članicama i u drugim dijelovima svijeta, u EU-u se ponovno koristi samo 2,4% ukupnih pročišćenih komunalnih otpadnih voda. Osim toga, velike su razlike među zemljama. Nekoliko ih ponovo koristi i do 89%, kod većine je taj postotak tek do 5%, a neke uopće ne prakticiraju ponovu upotrebu, poput Hrvatske, primjerice.
Dakle, postoji ogroman potencijal za učinkovitije korištenje, a što je ključno za prilagodbu klimatskim promjenama i prehrambenu sigurnost. Također je i u skladu s akcijskim planom donesenim na Konferenciji UN-a o vodama 2023., zaključuju u priopćenju.
Više informacija o Uredbi o ponovnoj upotrebi vode potražite ovdje.
Tagovi
Navodnjavanje Ponova uporaba vode Otpadne vode Recikliranje vode Kružni pristup Uredba Virginius Sinkevičius
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
Đuro Japaric
prije 1 godinu
I hrvatska JADA u svojem PAMFLETU zvanom Nacionalna razvojna strategija Hr do 2030 piše da će povećati površine pod navodnjavanjem ! Umjesto PAMFLETA u pismenom sam obliku predložio da se mijenja Zakon o vodama u smislu utvrđivanja lokacija za velike i male akumulacije te izgradnje ! Jasno nisam dobio odgovor od GROBARA HRVATSKE poljoprivrede ! U ovoj kišnoj godini vode su nam otekle u CRNO i JADRANSKO more ! Sada je u fazi cvjetanje i zametanje kukuruza , neki već govore ako bude nastavak SUŠE da će biti PUŠIONA kao i sa žitom i ječmom ! Inače ŽIDOVI su doktorirali u višenamjenskoj uporabi vode ! Ovaj povjerenik bezvrijedne EU neka dođe u BRDSKU Slavonijom sa ljigavcem Plenkovićem pa će shvatiti da sa IZGRADNJOM akumulacija Kamenska 1 i 2 , LONDŽA plus više stotina manjih , MOŽEMO osigurati VODU za NAVODNJAVANJE više desetaka tisuća ha i to sa PRIRODNIM padom ! Samo većina Slavonije pod OKUPACIJOM je Hrvatske i Srbije i u tim KVAZI državicama NEMA pomaka u NAVODNJAVANJU !