Pretraga tekstova
Poljoprivrednici žele ući u Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV). Potvrdio nam je to jučer u telefonskom razgovoru Darko Grivičić, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), istaknuvši da ideja ulaska predstavnika poljoprivrednika u to tijelo, osnovano sporazumom Vlade RH, sindikata i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP-a), traje već duže vrijeme.
- Odluka o ulasku u GSV predstavnika poljoprivrednika još je više osnažena nakon što smo pretkraj prošle godine na sastanku u Bruxellesu saznali da je to i praksa u zemljama Europske unije. Naime, u tamošnjim GSV-u sličnim tijelima sjedi 12-13 posto farmera. Budući da smo i mi seljaci zapravo poljoprivredni poduzetnici, ali i katastarski vlasnici gotovo 90 posto od ukupnih poljoprivrednih obradivih površina, ne vidim ni jedan razlog zašto ne bismo i mi sudjelovali uz predstavnike hrvatske Vlade, sindikata i HUP-a na rješavanju gospodarskih i socijalnih pitanja te drugih problema - kaže Grivičić. Ako Hrvatska prihvaća sve što ima EU, zašto ne bi i to - dodaje Grivičić.
Predstavnici HPK su svoj prijedlog nedavno iznijeli, kako kažu, i ministru poljoprivrede Petru Čobankoviću.
- Međutim, iz razgovora s ministrom Čobankovićem stekli smo dojam da u načelu nema ništa protiv, ali na način da seljaci osnuju sami neki svoj GSV. No, mi se s tim ne slažemo, već želimo isključivo ući u postojeći GSV, želimo biti informirani i sudjelovati u svemu. To nije moja izmišljotina, već je to princip na kojem se temelji i način funkcioniranja farmera u EU - kaže Grivičić, napominjući kako od ove najnovije inicijative koju je pokrenula Poljoprivredna komora, iz koje je predviđeno da u GSV uđe jedan član kojega predlaže HPK, a drugi da bude iz redova neke od seljačkih udruga, neće odustati.
HPK, koji se lani u vrijeme osnivanja i spajanja s Hrvatskim zavodom za poljoprivrednu savjetodavnu službu, kako kaže Grivičić, više bavila zakonskim procedurama, od ove godine počinje s konkretnim inicijativama. “Jedna od aktivnosti koje pokrećemo je do žetve pšenice utvrditi koji su sve silosi u Hrvatskoj licencirani. Sugerirat ćemo seljacima da svoje žito spreme isključivo u licencirane silose, kako se ne bi ponovio slučaj Đakovštine”, kaže Grivičić, dodajući da čak planiraju i javno objaviti koji sve silosi nemaju licencu.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊