Pretraga tekstova
Prema riječima zamjenika vukovarsko-srijemskog župana Zdravka Kelića, kada je 1998. godine razminiranje na krajnjem istoku Slavonije počelo, bilo je 120 četvornih kilometara minski sumnjivog prostora, a u čišćenje od mina utrošeno je oko 700 milijuna kuna.
Nakon dvadeset i tri godine od Domovinskog rata i šesnaest godina od početka razminiranja, u Vukovarsko-srijemskoj županiji više nema minski sumnjivog poljoprivrednog zemjišta. Posljednji hektari poljoprivrednog zemljišta razminirani su ove jeseni kod Ostrova, i to sredstvima prikupljenim na prošlogodišnjoj gala večeri Američke gospodarske komore u Hrvatskoj.
"Završeno je u cijelosti razminiranje poljoprivrednih površina u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a plan je da do kraja 2015. godine ta hrvatska županija bude i godine posve očišćena od mina", kaže zamjenik ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) Miljenko Vahtarić. Prema njegovim riječima, za razminirati je u toj župniji preostalo još 14 hektara minsko sumnjivog područja, a riječ je o šumskim površinama.
Prema riječima zamjenika vukovarsko-srijemskog župana Zdravka Kelića, kada je 1998. godine razminiranje na krajnjem istoku Slavonije počelo, bilo je 120 četvornih kilometara minski sumnjivog prostora, a u čišćenje od mina utrošeno je oko 700 milijuna kuna. Inače, u strukturi površina zagađenih minsko eksplozivnim sredstvima u Republici Hrvatskoj najviše sudjeluju šume s 67%, slijede poljoprivredne površine s 19%, te makija i krš sa 14%. Unutar poljoprivrednih površina 55% su oranice, a ostatak livade i pašnjaci.
Najviše minski zagađenih šuma su one kojima gospodare Hrvatske šume. Na takvim područjima je onemogućeno korištenje šumskog dobra u proizvodnim djelatnostima, što je direktan godišnji gubitak od cca 30 milijuna EUR-a. Mjere u cilju provedbe zaštite šuma, u kojima se posebno ističe protupožarna zaštita, ili su u cijelosti onemogućene, ili je njihova provedba ispod potrebne razine. Kada je riječ o poljoprivrednim površinama, procjenjuje se kako su i tu milijunsku gubici zbog nemogućnosti obrađivanja, a u gotovo svim županijama zagađenim minama, nema ni mogućnosti za kvalitetnijom stočarskom proizvodnjom zbog velike površine minski zagađenih livada i pašnjaka.
Minski sumnjiva površina na prostoru Republike Hrvatske iznosi 553,31 četvornih kilometara kao rezultat aktivnosti humanitarnog razminiranja i općih izvida. Minski sumnjivo područje obuhvaća 10 županija, 81 grad i općinu koji su zagađeni minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima. Pretpostavlja se da je minsko sumnjiivo područje zagađeno s oko 64.400 mina, a mogućnosti postojanja mina svjedoči i postavljenih više od 12.852 oznaka upozorenja na minsku opasnost. Do kraja iduće godine, tih oznaka više ne bi trebalo biti u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Jedan veliki posao time bi u najistočnijom hrvatskoj županiji bio priveden kraju, a stanovnicima te županije omogućeno nesmetano kretanje bez bojazni od mina i svih opasnosti i ograničenja koje one nose sa sobom.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
Razminiranje Mine Poljoprivreda Poljoprivredne površine Vukovarsko-srijemska županija Opasnost Šume Američka gospodarska komora Pašnjaci Livade
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom