Pretraga tekstova
Poljoprivredna je komora, naime, upoznata sa svim problemima u svim sektorima poljoprivrede od proizvodnje do plasiranja proizvoda i dovoljno je snažna da može zastupati interese poljoprivrednika izravno u Bruxellesu
Nakon što je proljetos Vlada RH donijela odluku o ukidanju obveznog plaćanja doprinosa Hrvatskoj poljoprivrednoj komori pod izlikom da u EU, čija članica Hrvatska postaje nagodinu, obustava iz poljoprivrednih potpora za komorski doprinos nije dopuštena, mnogi su pomislili da je to ujedno i kraj postojanja te institucije koja je izazivala dosta kontroverzi u javnosti.
Međutim, kako ističe Damjan Bogdanović, glavni tajnik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), u toj se instituciji unatoč tomu nastavlja raditi punom parom.
- Jedna od naših trenutnih aktivnosti odnosi se na pripreme osnivanja pravnog savjetovališta za naše članove koji će biti otvoren uskoro. Otvaramo i ured gdje će naši članovi i njihove udruge moći dobiti pomoć oko rješavanja i administrativnih problema koje imaju. Naime, mnogi sve više problema imaju sa snalaženjem kroz brojne pravilnike i tumačenjem zakona - izjavio je Bogdanović.
Budući da od Vladine odluke članarina za poljoprivrednike više nije obvezna, već je na dobrovoljnoj bazi, u HPK-u ovo su se ljeto aktivirali i na prikupljanju članova.
- Za prvu smo ruku svoje ponude poslali na 3.000 adresa poljoprivrednih subjekata, od kojih očekujemo da će se 50 posto njih učlaniti. Valja reći da će iznos članarine biti 5 kuna po satu, što bi maksimalno za one najveće poljoprivrednike s velikim površinama godišnje iznosilo oko 20.000 kuna, a za najmanje samo 60 kuna - kaže Bogdanović.
Ujedno podsjeća da su usprkos brojnim problemima koje su imali uspjeli pokrenuti i riješiti neke vrlo značajne društvene procese s kojima se nitko drugi nije želio uhvatiti u koštac.
- Na našu inicijativu uvedeno je farmersko sjeme i time je prvi put primijenjena pravna stečevina EU-a koja ide u prilog samo poljoprivrednicima. Tu valja podsjetiti na slučaj varaždinskog zelja kada je zbog lošeg sjemena propalo pola uroda, a nitko nije snosio odgovornost za loše certificirano sjeme. Sezonsko zapošljavanje godinama je bio gorući problem, ali tek inicijativom HPK došlo se do rješavanja tog problema i stavljanja u legalne okvire. HPK je pokrenuo i donošenje Zakona o legalizaciji objekata bez kojega bi sredstva iz EU fondova bila potpuno nedostupna. U manje od godinu dana iz stranih fondova HPK je osigurao 2.240.000 kuna za edukaciju članova Poljoprivredne komore kako bi ih što bolje pripremio za ulazak u EU - kaže Bogdanović te dodaje da su se rješavali i mnogi drugi, manji problemi.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Foto: RGBStock.com
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰