Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proizvodnja u tunelu
  • 26.03.2019. 12:00

Plastični tuneli za ranu proizvodnju – šta sve treba znati?

Prije nego što se upustite u analizu proizvodnje povrća pod plastičnim tunelom, poželjno je da točno znate koje usjeve želite da uzgajate na ovaj način.

Foto: Depositphoto/lunamarina
  • 1.735
  • 70
  • 0

Na početku sezone mnoge vrste povrća mogu da dostignu veću cijenu prije nego što na tržištu budu dostupne veće količine. Da bi se podstakla rana proizvodnja povrća, koja je isplativa i konkurentna, prema University of California, poljoprivrednici bi trebali svoje povrće da uzgajaju u plastičnim tunelima.

Prije nego što se upustite u analizu proizvodnje povrća pod plastičnim tunelom, poželjno je da točno znate koje usjeve želite da uzgajate na ovaj način. Takođe, troškovi koji uključuju ovu proizvodnju podrazumijevaju  i promjene koje se dešavaju tokom vegetacije u tunelima, kao što su na primjer, troškovi kontrole štetočina, ali i kontrole potrebne količine vode.

Dižu visoke tunele za jagode i parcele za kornišone

Nekoliko je uzgajivača pokušalo da koristi plastične malčeve u kombinaciji sa tunelima, kako bi ubrzali datum berbe nekih usjeva. Međutim, malč sam po sebi, bilo da je crni ili proziran, pruža malo dodatne topline da bi značajno unaprijedio berbu.

Plastični tuneli pružaju veću zaštitu od mraza, znatno ubrzavaju rast biljaka i jeftini su za instalaciju i upravljanje.

Ima li plastični malč smisla ?

Crni plastični malč najčešće je korištena plastika ispod tunela. Njegova debljina varira i najčešće je od 30, 40 ili 50 mikrona. Proizvođači vole da ga koriste jer je dobar u kontrolisanju korova. 

Iskustva sa terena pokazuju da prilikom uspoređivanja crnog i prozirnog malča, nema razlike u visini prinosa. Ovo se odnosilo na različite vrste povrća koje su uzgajane na ovaj način.

Primjena raznobojnih malč folija u povrćarstvu

Nedavno se na tržištu pojavio i smeđi malč. Ova plastika kombinuje pozitivne aspekte crnog i prozirnog malča. U ogledima koji su rađeni u Izrealu i Kaliforniji, kontrolisao je korove bolje od prozirnog malča. Takođe, topliji je od prozirnog, ali nije tako topao kao crni.

Koji usjevi najbolje uspijevaju u plastičnim tunelima

Izbor vrsta usjeva za uzgoj u plastičnim tunelima važna je odluka i treba je pažljivo donijeti. Izbor bi trebao da obuhvati razmatranje nekoliko aspekata - koji su to usjevi najpogodniji za kultivaciju u tunelu, očekivane cijene tokom tržišnog perioda za određeno tržište i očekivani prinos.

Iskustva sa terena pokazala su da su mnoge biljke pogodne za uspješnu proizvodnju u tunelima. Neke od najčešće uzgajanih su: jagode, tikivice, krastavci, cherry, ali i obični paradajz, dinje, grah.

Mihajlo Gavrić: Beremo jagode i u novembru i nemamo problema sa prodajom

Papriku i patlidžan teško je uzgajati na ovaj način, njih bi eventualno vrlo iskusni poljoprivrednici mogli kvalitetno uzgojiti.

Kako postaviti plastični tunel ?

Da bi ste što lakše instalirali plastični tunel, najbolje bi bilo da slijedite predložene smjernice.

  • Pripremite zemljište, kao što bi to obično i uradili za sadnju povrća. Obratite posebnu pažnju da tlo bude dobro poravnato jer ćete u protivnom imati problema sa kvarom mehanizacije i izgubit ćete vrijeme.
  • Sa nekim metodama za suzbijanje korova treba odmah djelovati, kako biste spriječili da korov postane problem u tunelu.
  • Bilo da planirate da koristite "kap po kap" sistem za navodnjavanje i da đubrite svoje usjeve, planirajte otprilike jednu trećinu ukupne količine azota, ukupnog fosfora i ukupnog kalijuma, koji će biti potrebni usjevima tokom sezone za maksimalnu proizvodnju. Pridržavajte se strogo pravila za zahtjeve za fertigaciju svakog usjeva.
  • Ako koristite mašinu za postavljanje tunela, istovremeno sadite i biljke jer će ova mašina instalirati i obruče i plastiku u jednoj operaciji. U vjetrovitim područjima, instalirajte obruče bliže jedan drugome nego što je to propisano po upustvu.
  • Ukoliko sjeme niste posijali prije ove operacije, učinite to kada postavite plastiku i obruče.
  • Nakon svega, zatvorite tunel.

Potreba za ventilacijom u tunelu 

Za većinu usjeva, potreba za provjetravanjem mala je tokom prvog mjeseca rasta. Kako sezona napreduje, tako se povećava i potreba za ventilacijom. Biljke iz familije Cucurbitacae, poput lubenice zahtijevaju malo provjetravanja prije oprašivanja. Paprika i paradajz osjetljivi su na visoke temperature i tada može doći do oštećenja rastućih vrhova biljaka. Obično simptomi toplotnog stresa na ovim biljkama uključuju postepeno žućenje lišća.

Kontrola korova prije sadnje biljaka 

Kontrolisanje korova jednostavnije je započeti prije nego što zasadite usjeve. Prije početka sadnje, uvijek je dobro slijediti sljedeće smjernice.

Prenavodnjavanje: Područje na kom planirate da postavite tunel, možete navodnjavati, a proklijan korov da uništavate plitkom kultivacijom. Duboka kultivacija iznijet će sjeme korova sa veće dubine, na površinu zemljišta. Ako vrijeme dozvoljava, navodnjavanje vršiti dva do tri puta, kako bi korov što prije proklijao.

Sunčanje: Pokrivanje vlažnog zemljišta prozirnom plastikom pokazalo se efikasnim ne samo za ubijanje korova nego i za sprječavanje bolesti i napada insekata. Da bi efikasnost bila što bolja, plastika mora da bude u bliskom kontaktu sa zemljištem. Vazdušni džepovi, smanjit će produktivnost.

Fumigacija: Fumigacija zemljišta metil bromidom, najefikasniji je metod za suzbijanje korova i drugih štetnih insekata, mikroorganizama i drugih bolesti. On ubija sjemena, korjenje, rizome, lukovice, krtole biljaka, kao i nematode. Da bi se dobili najbolji rezultati, područja za fumigaciju potrebno je navodnjavati i adekvatno pripremiti za sadnju. Nakon tretiranja zemljišta, ostaviti da se provjetri dva ili tri dana prije sadnje sjemena ili šest dana prije sadnje sadnica.  

Šta je sa cijenama na tržištu ?

Iako je teško, nekada čak i nemoguće, predvidjeti buduće tržišne cijene, ranija iskustva mogu da daju neku ideju i pretpostavku kako će proizvodnja da se razvija.

Uzgajivači mogu da uporede podatke o ranijim cijenama sa svojim troškovima i ulaganjima kako bi procijenili profitabilnost, ali i rizike proizvodnje. Ako su cijene konstantno iznad očekivanih proizvodnih troškova, ovo može da bude pokazatelj potencijalnog profita.

Korištenje informacija od ranije samo je jedan od alata koji se mogu primjeniti u formiranju cijene i važno je napomenuti da se tržišni uslovi mogu značajno mijenjati od sezone do sezone. Prema tome, trebalo bi se dobro informisati o svemu prije početka sadnje. Šta je sa konkurencijom, da li se i ona mijenjala? Da li je moguće proširiti proizvodnju na veću površinu, da li to geografski uslovi dozvoljavaju? Koji marketinški alati su na raspolaganju kako bi se proizvodi što bolje palsirali na tržište?

Dragana Jačimović: Domaće proizvode uspješno prodajemo preko interneta

Ovo su samo neka od pitanja koje je potrebno postaviti, prije početka proizvodnog procesa.


Izvori

University of California


Tagovi

Proizvodnja povrća Plastični tuneli Fumigacija Malč folije Kontrola korova Fertigacija Braon malč Plitka kultivacija Metil bromid


Autor

Ivana Živanić

Više [+]

Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.