Pretraga tekstova
Petrokemija je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila gubitak u poslovanju
Osnovni uzrok iskazivanju gubitka je rast cijene plina koji nije mogao biti praćen odgovarajućim rastom prodajnih cijena zbog tržišnih razloga, a uzrok gubitka su i manja proizvodnja i prodaja, koji posredno utječu na povećanje fiksnih troškova po jedinici proizvoda, objašnjenja su iz financijskog izvješća koje je Petrokemija objavila na Zagrebačkoj burzi.
Po podacima iz izvješća, Petrokemija d.d. je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila ukupne prihode 2,1 milijardu kuna, ukupne rashode od 2,2 milijarde kuna te je iskazala gubitak u poslovanju od 138,6 milijuna kuna ili 6,5 posto od ukupnih prihoda.
Ukupni su prihodi Petrokemije u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine smanjeni za 6 posto, dok su ukupni rashodi povećani za 5,5 posto.
Iz Petrokemije ističu kako je rast poslovnih rashoda posljedica rasta ulaznih cijena sirovina, prije svega prirodnog plina čija je prosječna ostvarena nabavna cijena u prva tri tromjesečja ove godine viša za 39,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Uz visoku cijenu plina, na gubitak je utjecalo i smanjenje količina proizvodnje i prodaje, što je utjecalo na rast fiksnih troškova po jedinici proizvoda, navode iz kutinskog proizvođača umjetnih gnojiva.
Petrokemija je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila proizvodnju od 791 tisuću tona gnojiva, što je u odnosu na isto lanjsko razdoblje 18,1 posto manja proizvodnja, najvećim dijelom, kako se objašnjava, zbog tržišnih razloga, kako bi se uravnotežila dinamika zaliha i isporuka gnojiva na prihvatljivoj razini.
Ukupna prodaja gnojiva od 793 tisuće tona je za 15,1 posto manja nego u istom razdoblju lani.
Po podacima iz izvješća, prihodi od prodaje na domaćem tržištu veći su u prva tri tromjesečja ove godine u odnosu na isto razdoblje lani za 1,8 posto, dok su prihodi od izvoza smanjeni za 10,6 posto.
Ostvarene investicije u prvih devet mjeseci iznose 40,2 milijuna kuna, što je 15,5 milijuna kuna više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Grupa Petrokemija, u kojoj su uz matičnu kompaniju Petrokemiju d.d. i društava kćeri Restorana Petrokemija d.o.o. Kutina, Petrokemija d.o.o. Novi Sad, Petrokemija d.o.o. Novo Mesto, kao i novi član grupe Luka Šibenik d.o.o., u prvih je devet mjeseci ove godine ostvarila gubitak od 141,2 milijuna kuna, dok je u isto vrijeme lani imala dobit od 114,7 milijuna kuna.
Procjenjuje se da planirani ključni poslovni ciljevi Petrokemije d.d. i grupe Petrokemija za 2012., prije svega se to odnosi na dobit u poslovanju, neće na godišnjoj razini biti ostvareni zbog nestabilnosti tržišta i djelovanja ključnih poslovnih rizika - visokog rasta cijene plina, pada potražnje za gnojivima i neravnoteže ulazno izlaznih cijena na domaćem, regionalnom i globalnom tržištu mineralnih gnojiva, navode iz kutinske tvrtke.
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kukuruz kako ga ja zovem svaštara, hibrida izmješano četri fao grube u jednoj parceli. Proljetna brazda, preorana livada 10.3.2025 god ono da si zasladim dan poslije rođendana ono kako bi neki rekla ajde da probamo a ko je brobao taj se i u... Više [+]
Kukuruz kako ga ja zovem svaštara, hibrida izmješano četri fao grube u jednoj parceli. Proljetna brazda, preorana livada 10.3.2025 god ono da si zasladim dan poslije rođendana ono kako bi neki rekla ajde da probamo a ko je brobao taj se i usra... ali očito da ja nisam.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Vedran Stapić To sam trebao inače spojiti sa ovom velikom parcelom koja je 4,67 h ali je problem neznam gdje beton što su pronašli plin, nemogu ga Više [+] nikako napipati gdje je da nepotrgam plug. A i ovo što preorao tu su bile nekada kažu dvije kuče ali sa plugom sam našao i treču i sada me u jesen čeka dobar posao, vađenje temelja iz zemlje ali je bio i bunar tu negdje po saznanju drugih ljudi pokriven je sa daskama.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Vedran Stapić Žao mi je samo što nisam ubacio nešto KWS sjemena. Več sam išao na ossk Drava. I sada več mogu zaključiti gdje i što za iduču godinu Više [+] spajati ( mješati ) na parcele ali dvije različite sorte to radim zbog oplodnje. Prije ako sam išao samo sa jednim hibridom oplodnja nije bila dobra pa nije bilo ni prinosa.
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Da, zato i postoje različiti hibridi, da ih se proba u raznim taktikama Da, zato i postoje različiti hibridi, da ih se proba u raznim taktikama
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Vedran Stapić Izgleda sav super kakva je sušna godina. To je OSSK hibrid jedino što kod nas pri vrhu Bilogore uspjeva i u sušama. Da nije suša bilo Više [+] bi fenomenalno. Problem što ubrzano niče Koštan sada u ovoj suši. Ovdje sam utrpao Tomasov, Filingran, Drava, nešto sitno staroga sjemena 596. Na ostale parcele isto mješam ali tamo sam išao sa dvije različite grupe u jednome redu Filigran nešto više nego Tomasov. Sve što je Ossk kod mene nema problema. Bc idt več su daleko slabiji. Zato ja to i zovem svaštara jer moraš isprobati da naučiš koje sorte su za tvoj kraj, nije sve isto što zasijati ili zasaditi.
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Izgleda prilično dobar, u odnosu na mnoge druge table u Slavoniji i Baranji Izgleda prilično dobar, u odnosu na mnoge druge table u Slavoniji i Baranji