Pretraga tekstova
Niti jedna država članica nije do sada uspostavila tematske potprograme za žene u ruralnim prostorima predviđene Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj kakvi primjerice postoje za mlade poljoprivrednike, kaže M. Petir.
Odbor za prava žena i ravnopravnost spolova (FEMM) Europskog parlamenta s 26 glasova za, 3 protiv i 4 suzdržana, usvojio mišljenje hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir (EPP) o "Utvrđivanju pravila o potpori za strateške planove koje izrađuju države članice u okviru zajedničke poljoprivredne politike (strateški planovi u okviru ZPP-a) i koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR)“, a koje je sastavni dio reforme ZPP-a, priopćeno je iz njezina ureda.
"Ovo mišljenje posebno je važno za žene u ruralnim prostorima jer sam njime tražila da se zadrže tematski potprogrami za žene u okviru Programa ruralnog razvoja kako bi se osigurale potpore ženama poljoprivrednicama te da se na razini država članica prepozna i prizna "nevidljivi rad“ žena u ruralnim prostorima kako bi one mogle ostvariti prava koja im pripadaju“, rekla je Petir.
Kako podsjećaju, samo 30% žena ima status vlasnica poljoprivrednih gospodarstava. Također, participacija žena u povlačenju sredstava iz Programa ruralnog razvoja je niska, a niti jedna država članica nije do sada uspostavila tematske potprograme za žene u ruralnim prostorima predviđene Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj kakvi primjerice postoje za mlade poljoprivrednike.
"Porazna je činjenica da nijedna država članica nije u svoj Program ruralnog razvoja uključila potprogram namijenjen ženama kako bi poduprla žene u ruralnom prostoru te se nadam da će se to uskoro promijeniti jer žene imaju interes za bavljenje poljoprivredom i financijsku podršku koju Unija za to osigurava treba iskoristiti“, rekla je Petir i zaključila da je ženama potrebno olakšati pristup zemljištu i kreditima te osigurati sva socijalna prava koja trenutno nemaju jer njihov rad na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu nije prepoznat i vrednovan stoga je potrebno regulirati profesionalni status seoskih žena.
Tagovi
Europski parlament Žene Marijana Petir Ruralni razvoj Prava žena
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
Đuro Japaric
prije 6 godina
Marijani i svim ženama olakšavam i dopuštam pristup na moje zemljište ! A , ako žene hoće kupiti ili uzeti u zakup državnu zemlju to mogu ako lokalne vlasti naprave program i raspišu natječaje ! Inače Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojega je predložio Pankretić iz HSS , a donijela blažena Marijana i slični likovi 2001 , kršile su ; općine , gradovi , županije i ministarstvo poljoprivrede , tako da u preko 186 lokalnih vlasti u preko 10 g nije raspisan ni JEDAN natječaj za prodaju i zakup državne zemlje seljacima ! I tako je Hrvatska ušla u raspadajući IV Reich zvan EU sa samo milijun ha ! Idače sa prodavačicom demagogije i grobaricom hrvatske - seljačke poljoprivrede , bio sam dva puta itd !