Pretraga tekstova
Inovativna vaga za košnice SMS-om obavještava pčelare o stanju pčelinjaka i omogućuje im daljinski nadzor nad košnicama
Pčelarski posao zahtijeva stalnu brigu o košnicama, koje su nerijetko kilometrima daleko od kućnog praga. Stoga nije čudno da je i taj slatki biznis sve podčinjeniji modernim tehnologijama i inovacijama kojima će se na otvaranju 9. međunarodnog sajma u Gudovcu pohvaliti i iz zagrebačke tvrtke Micro EL.
Tim inovatora tvrtke, na čelu s direktorom Zoranom Nedićem, osmislio je, naime, pčelarsku vagu koja uz pomoć sustava za daljinski nadzor pčelarima dojavljuje čak i alarmantne situacije u košnici, poput prevelikih količina meda ili provale. Umjesto brige o teškim akumulatorima i njihovu punjenju, rad vage omogućuje baterija trajnosti i 10 godina, koja podatke o košnici SMS-om ili e-mailom šalje direktno na mobilni uređaj pčelara ili na kompjutor.
A tako se, prema riječima Maje Medić iz Micro EL-a, štedi i vrijeme pčelara potrebno za fizički obilazak svake košnice te troškovi transporta. Pčelar tako lakše može planirati i vrijeme "ubiranja" meda, zaključiti je li nastupilo rojenje, kada obići košnice ili ih preseliti na pašnjak za koji je, uz pomoć vage, utvrdio da su bolji prinosi meda. Za proizvod "domaće" pameti temeljenome na GSM tehnologiji već su, doznajemo, zainteresirani i Nijemci, Šveđani, Belgijci, Grci i Rumunji.
Detaljnije informacije o pčelarskoj vagi možete pročitati u prilogu teksta koji je u .PDF formatu
Dokumenti
Izvori
Tagovi
Pčelarska vaga Med Micro EL GSM tehnologija
Partner
Bjelovar,
Hrvatska
e-mail: bj-sajam@bj-sajam.hr
web: http://www.bj-sajam.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/