Pretraga tekstova
Nedavni rast vrijednosti eura učinio je uvoz mineralnih gnojiva u Europu povoljnijim, dok je naglo povećanje cijena plina znatno povećalo troškove proizvodnje za europske proizvođače dušičnih gnojiva
Tržište mineralnih gnojiva usporava. Zbog pada vrijednosti žitarica, poljoprivrednici su manje zainteresirani za kupovinu. Dok dušična gnojiva ostaju stabilna, kalijeva su dostupna po povoljnijim uvjetima, piše Agragheute.
Nedavni rast vrijednosti eura učinio je uvoz mineralnih gnojiva u Europu jeftinijim. S druge strane, naglo povećanje cijena plina u Europi, s 30 na 40 eura po MWh, znatno je povećalo troškove proizvodnje za europske proizvođače dušičnih gnojiva.
"Razlog povećanja troškova uključuje sukobe na Bliskom Istoku i zabrinutost zbog mogućeg prekida isporuka iz Rusije. Dok su cijene potaša pale, fosfor je poskupio", istaknuli su, dodajući da je, unatoč porastu troškova plina, cijena uree na globalnoj razini ostala stabilna zahvaljujući velikim zalihama kod proizvođača. Predstojeći indijski natječaj vjerojatno neće uzrokovati daljnji rast, a glavni ponuđači bit će iz Bliskog Istoka i Rusije, procjenjuju analitičari.
U Europi, promjene u cijenama dušičnih gnojiva još uvijek nisu značajno pogođene nedavnim rastom troškova plina. Na njemačkom tržištu, cijene uree i kalcijevog amonijevog nitrata (CAN) u kolovozu su ostale nepromijenjene.
"Tijekom tekućeg mjeseca, tražena cijena tekuće otopine amonijevog nitrata-uree (AHL) ostala je nepromijenjena, dok je cijena potaša nastavila padati. U njemačkim uvoznim lukama, urea se prodaje za oko 455 eura po toni, što je nepromijenjeno u odnosu na početak mjeseca, ali 30 eura više nego prije četiri tjedna", pišu.
Za kalcijev amonijev nitrat (CAN), cijena je oko 321 euro po toni, što je povećanje od 5 eura u odnosu na prethodni mjesec. Cijene AHL su oko 295 eura po toni.
Za najvažnije fosforno gnojivo koje koriste njemački poljoprivrednici, diamonijev fosfat (DAP), ovaj se tjedan u uvoznim lukama morao platiti 650 eura po toni. To su iste cijene kao početkom kolovoza i 5 eura više nego prije četiri tjedna.
Tagovi
Mineralna gnojiva Potražnja za gnojivima Rast cijena gnojiva Pad cijena žitarica
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!