Pretraga tekstova
Gotovo milijardu dolara sredstava iz fondova Europske unije otišlo je prošle godine u ruke podnositelja lažnih zahtjeva, pri čemu je najviše sumnjivih zahtjeva za isplate bilo u Rumunjskoj, Bugarskoj i Mađarskoj!
Godina 2015. bila je vrlo raznolika i važna za rad Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF). Slučajevi su bili složeni te su primjerice obuhvaćali istraživanje prijevare u ekološkom projektu koji EU financira u Africi, suradnju s japanskim i malezijskim vlastima u slučaju izbjegavanja plaćanja antidampinških carina vrijednom više milijuna eura te razbijanje kriminalne mreže koja proizvodi krivotvoreni šampon u Španjolskoj.
OLAF je izvijestio o iznimnoj uspješnosti provedenih istraga: zaključen je najveći broj istraga posljednjih godina, suzbijane su prekogranične prijevare te su ostvareni konkretni rezultati u zaštiti novca europskih poreznih obveznika.
"Našim se istragama u 2015. ponovno pokazalo da se nezakonite aktivnosti ne zaustavljaju na nacionalnim granicama", izjavio je glavni direktor OLAF-a Giovanni Kessler.
OLAF je 2015. zaključio 304 istrage, što je rekordan broj za Ured te se posebno usredotočio na smanjenje broja dugotrajnih istraga u svojem resoru. Tijekom godine OLAF je izdao 364 preporuke nadležnim tijelima EU i država članica. Time će se omogućiti povrat sredstava EU koja su neprimjereno potrošena te olakšati kazneni progon prevaranata.
Budući da je strukturnim fondovima ponovno financirana većina njegovih istražnih radnji, OLAF je EU i nacionalnim tijelima preporučio ukupno 888,1 milijun EUR za povrat sredstava u proračun EU.
Gotovo milijardu dolara sredstava iz fondova Europske unije otišlo je prošle godine u ruke podnositelja lažnih zahtjeva, pri čemu je najviše sumnjivih zahtjeva za isplate bilo u Rumunjskoj, Bugarskoj i Mađarskoj!
To je ipak nešto manje u odnosu na 901 milijun eura iz prethodne godine. Taj iznos čini oko 0,6% proračuna za subvencije poljoprivrednicima i siromašnim regijama. Među 1.400 registriranih neosnovanih zahtjeva je i zahtjev za dobivanje 1,3 milijuna eura za modernizaciju hladnjače za povrće u Bugarskoj.
Kada su inspektori razmotrili taj slučaj, utvrdili su da je dobavljač opreme i vlasnik tvrtke ista osoba koja je na ilegalan način podigla cijenu projekta. U jednoj drugoj vrsti prijevare, uvoznici kineskih solarnih panela prevarili su europske vlasti jer su koristili lažne dokumente u kojima su promijenili njihovo porijeklo i tako izbjegli uvozne carine.
Prošle godine je sudskim putem vraćeno 187 milijuna eura u Bruxelles, što je za 10% manje nego u 2014. godini.
Foto: pasiphae/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/