Pretraga tekstova
Apel Dubrovačko-neretvanske županije
Nakon još jedne u nizu proglašene elementarne nepogode na neretvanskom području, nedavno pogođenom sibirskom zimom gdje se goleme, teško nadoknadive štete tek zbrajaju, iz Dubrovačko-neretvanske županije apeliraju na poljoprivrednike da osiguraju svoje usjeve i nasade.
“Osigurali bi svoju budućnost, jer im jedna elementarna nepogoda može odnijeti dugogodišnji rad. Upravo su u dolini Neretve poprilično skupi plastenici u samo dva sata gotovo nestali”, kaže predsjednik Povjerenstva za elementarnu nepogodu Dubrovačko-neretvanske županije, pročelnik Maro Kristić, kojemu će sve do travnja stizati izvješća o šteti s donedavno snijegom zatrpanih Metkovića, Ploča, Opuzena, Kule Norinske, Pojezerja, Slivna i Zažablja, gdje je proglašena elementarna nepogoda.
Neizvjesno je, međutim, hoće li poljoprivrednici od države dobiti novčanu odštetu kojoj se nadaju, kao i koliko će iznositi ta eventualna “nadoknada” iz državne blagajne, koja obično pokriva tek minimalni postotak oštećenja.
- Za lanjske suše, netko sa 100 tisuća kuna štete, dobio je samo 3600 kuna, primjerice. Nema ni jamstva da će država obeštetiti poljoprivrednike, jer zakon predviđa mogućnost, ali ne daje sigurnost. To je zapravo simbolična pomoć, a ne odšteta - pojašnjava pročelnik Kristić razloge zbog kojih su iznosi koje poljoprivrednici dobivaju za štete izazvane vremenskim nepogodama nekoliko puta manji od realno procijenjene štete, kao i one zbog kojih je zagovornik osiguranja poljoprivrednih usjeva i nasada.
- Samo lani smo šest-sedam puta proglašavali elementarne nepogode. Za pojedine kulture, poput mandarina, već tri puta, za sušu, snijeg i tuču. Više to, doista, nema ni smisla ni logike - komentira.
Mišljenja je da bi se novac planiran za ublažavanje posljedica nevremena, uz promidžbu poljoprivrednog osiguranja, mogao pametnije usmjeriti, kao i da bi država trebala pojačati kampanju kako bi se što više poljodjelaca kojima suša, poplava, tuča... uništavaju dugogodišnji trud odlučili osigurati svoje usjeve, a poljoprivrednici preko svojih udruga animirali da se, radi dobivanja povoljnijih uvjeta, organizirano obrate osiguravajućim tvrtkama.
Na česte primjedbe “s terena” da je to preskupa opcija za poljodjelce, naš sugovornik zaključuje: “Plaćaš godišnje i mirno spavaš, a ovako odjednom izugubiš sve.”
Povjerenstvu na čijem je čelu s neretvanskog područja stigla su prva priopćenja, nakon čega slijedi obilazak stradalih područja i procjena štete čiji se razmjeri tek definiraju i koja, prema preliminarnim i neslužbenim procjenama, doseže do 10 milijuna kuna. Kristić nije želio kalkulirati, ali komentira kako su štete u svakom slučaju milijunske i ogromne.
Autor: JASMINA MRVALJEVIĆ
Izvori
Tagovi
Osiguranje Štete Elementarna nepogoda Poljoprivredne kulture
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !