Manji PDV na hranu i porez na nezdravu i štetnu hranu, olakšice za proizvođače domaće hrane, podizanje bruto vrijednosti proizvodnje po ha površine zemlje, udruživanje, alternativni prodajni kanali. Sve su to ideje ORaH-a za održivu poljoprivredu!
Mirela Holy, predsjednica ORaH-a i dr. sc. Ljiljana Katičić, predsjednica Foruma za gospodarstvo ORaH-a te Kristijan Mavrek, povjerenik ORaH-a za Čakovec, ekspert za fondove EU, danas su predstavili nacrt prijedloga poljoprivredne politike stranke Održivi razvoj Hrvatske. Istaknuto je da je poljoprivreda jedna od tri najvažnije gospodarske politike ORaH-a (uz energetiku i vodno gospodarstvo) jer se samoodrživost bilo kojeg društva ogleda u njegovoj sposobnosti da zadovolji potrebe stanovništva za vodom, hranom i energijom.
Provedbom politike ORaH-a, ostvarit će se vizija Hrvatske kao proizvođača kvalitetne i zdrave hrane za potrebe domaćeg stanovništva, kao izvoznice hrane koja se u znatnoj mjeri proizvodi ekološki te će se očuvati život na ruralnom prostoru i osigurati ruralni razvoj.
Stanje sadašnje hrvatske poljoprivrede posljedica je dugoročnih trendova kojima se poljoprivredna proizvodnja ubrzano smanjuje i gubi, a ruralna područja su obuhvaćena nazadovanjem i depopulacijom.
Hrvatska, usprkos velikim potencijalima za razvijenu poljoprivredu (poljoprivredno zemljište, odgovarajuća klima, dostatne količine vode, tradicija i obrazovne institucije) danas uvozi gotovo 50 % hrane, čime se čini ogromna šteta za gospodarstvo i ukupni društveni razvoj.
Sredstva predviđena za financiranje poljoprivrede i ruralnog razvoja jedna su od najizdašnijih sredstava fondova EU te i u tom smislu Hrvatska ima veliki potencijal za razvoj poljoprivrede. Ostali izvori financiranja poljoprivredne politike nalaze se i u drugim EU fondovima (za znanost, tehnologiju i regionalni razvoj), zatim u Državnom proračunu, privatnim investicijama te sredstvima financijskih institucija, zaključuju u ORaH-u.
Za ORaH je održiva poljoprivreda sektor od najveće važnosti zato što bi održiva poljoprivreda trebala biti strateška i temeljna grana privrede. "Opskrbljenost hranom osnovni je preduvjet suvereniteta i održivosti hrvatskog društva, a održiva poljoprivreda otvara veliki broj radnih mjesta te predstavlja izvor sirovine za razvoj industrije i uslužnih djelatnosti. Osim toga, oblikuje krajobraz, štiti okoliš, čuva bioraznolikost i rezervoare vode te čuva život na ruralnom prostoru koji obuhvaća više od 90 % teritorija Hrvatske."
Stoga, imajući u vidu ljudske potencijale, povijesni i globalni kontekst, klimatsku i geografsku posebnost Hrvatske i trenutno stanje poljoprivrede, ORaH predlaže realizaciju poljoprivredne politike koja se temelji na reformi ključnih područja:
Prema ORaH-u, promjena opće proizvođačke klime ostvarit će se olakšicama za sve koji se bave proizvodnjom, preradom ili prodajom domaće hrane, pokretanjem Agro Banke, osiguranjem učinkovite i poštene poljoprivredne javne uprave, efikasnom iskorištavanju sredstava EU Programa ruralnog razvoja, izravnim plaćanjima prema strateškim potrebama Hrvatske, strateškom pristupu u planiranju subvencija za poljoprivredu te manjim PDV-om na hranu i porezom na štetnu i nezdravu hranu.
"Infrastrukturnim projektima i promjenama potrebno je osigurati stavljanje državnog zemljišta na raspolaganje i navodnjavanje na najmanje 10 % površina te okrupnjavanje zemljišta, tamo gdje je to moguće i opravdano", kažu u ORaH-u.
Korištenjem i poticanjem novih znanja i tehnologija te edukacijom za sve, reafirmacijom poljoprivrednih škola; obveznom poljoprivrednom edukacijom za sve nove proizvođače (poželjna i za stare) i osnaženjem javne službe zadužene za razvoj poljoprivrede moguće je ostvariti cilj podizanja bruto vrijednosti proizvodnje po ha površine zemlje.
"Dijalogom i suradnjom svih aktera, odnosno za poljoprivredu kao mjestu susreta i razmjene potrebno je izraditi strateški pristup poljoprivredi kao temeljnoj gospodarskoj grani Hrvatske donošenjem Poljoprivredne strategije s kartom poljoprivredne proizvodnje Hrvatske koja će osigurati likvidnost plaćanja, udruživanje većine proizvođača u proizvođačke zadruge, grupe i organizacije koje su, nadalje, u dijalogu i suradnji s poljoprivrednom industrijom, uvesti mreže zelenih kioska u velike trgovačke centre, povezati proizvođača i trgovca, brendirati Hrvatsku kao zemlju najzdravije i najkvalitetnije hrane u EU, osigurati suradnju s turizmom (održivo ugostiteljstvo i hotelijerstvo; suradnja s građanima). Također potrebno je uspostaviti alternativne prodajne kanale poput seljačkih tržnica, zelenih kioska i solidarne grupe razmjene."
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
pagora23
prije 10 godina
Lijepo je čuti da bar netko priča o poljoprivredi čini se da shvaćaju koliko je važna. Želim im uspjeh na izborima možda budu regulator zaštite šuma , vode, zemlje ako išta ostane poslije monetizacije bivših kolega neoliberala zaogrnutih socijaldemokracijom.