Pretraga tekstova
Zatvoreno uzgajalište morskih plodova Budava kod Pule
Viša državna veterinarska inspektorica Lovorka Tomičić potvrdila nam je da je donijela rješenje o zatvaranju uzgajališta morskih plodova Budava nedaleko od Pule zbog povećane koncentracije biotoksina u moru i školjkama.
Budava je zatvorena prije desetak dana, kazala je Lovorka Tomičić, a bit će opet otvorena nakon što u roku od 48 sati barem dva nalaza budu negativna na biotoksine. Biotoksini se prate cijelu godinu, a ljeti pojačano. U južnoj Istri prati se akvatorij Medulinskog zaljeva i Budave gdje se uzgajaju školjke. Čim je pojačana koncentracija biotoksina u moru, zatvara se to područje za izlov školjkaša.
- Biotoksin je otrov koji se kod nas najčešće može naći u dagnjama. Za vrijeme termičke obrade temperatura ih ne uništava pa je zato potrebno zabraniti izlov školjkaša. Biotoksini mogu prouzročiti prilično jake tegobe kod ljudi, ovisno o vrsti koja je pronađena. Biotoksine tipa ASP nikada nismo pronašli u našem akvatoriju, a to su biotoksini koji izazivaju amneziju, a biotoksini PSP, takozvani paralitički, utječu na nervni sustav. Ove godine smo takve biotoksine otkrili u jednom slučaju u dagnjama u južnoj Istri, ali i u morskim jajima. Kod nas su ipak najčešći biotoksini DSP koji izazivaju probavne smetnje i najviše ih je u dagnjama - kaže Lovorka Tomičić koja upozorava da za pojavu biotoksina nisu krivi uzgajivači školjkaša nego promjene u moru.
Nedavno je i na internetskim stranicima Ministarstva poljoprivrede objavljeno upozorenje o školjkama i drugim morskim organizmima, i to zbog dolazeće sezone kada se više konzumiraju morski plodovi. Ministarstvo od 2000. godine provodi Plan praćenja kakvoće mora i školjkaša, ali i ispitivanja biotoksina u školjkašima i drugim organizmima koji žive na dnu mora. Posebnu pozornost treba obratiti na morska jaja koja se hrane fitoplanktonskim organizmima, filtrirajući velike količine morske vode.
Konzumacija morskih jaja može prouzročiti trovanje ljudi, a simptomi ovise o vrsti i o količini biotoksina. Plodovi mora, bodljikaši, plaštenjaci i morski puževi smiju se staviti na tržište jedino iz otpremnih centara te moraju biti propisno označeni i s pratećom trgovačkom dokumentacijom. Upozoravaju se građani i subjekti u poslovanju s hranom koji pripremaju i poslužuju navedene morske organizme da ih nabavljaju isključivo na mjestima registriranim za prodaju proizvoda ribarstva te da obrate pozornost da su propisno označeni.
- Morska jaja, koja su manje više nepoznata, su morski organizmi slični morskom krastavcu, mekušci smeđe boje upola manji od morskog krastavca - kaže Vlasta Skopljak iz Zavoda za zaštitu zdravlja. Ona kaže da je to delicija koja se jede sirova i koja je puna joda pa se nekad preporučala osobama s bolestima štitnjače.
U Istri nije baš običaj jesti morska jaja, ali prije nekoliko mjeseci su ih jeli rovinjski ribari pa je pet osoba s jajima unijelo u organizam i paralitičke toksine. Osjećali su slabost i povraćali, no bez težih posljedica. Morska jaja češće se jedu u Dalmaciji, čak i u restoranima, a posebno ih vole Talijani. Zadnjih godina, kaže Vlasta Skopljak, u Istri nije bilo težih slučajeva trovanja zbog konzumiranja školjkaša.
Autor: Vesna Brnabić
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/