Pretraga tekstova
Inovativne parole kojima su donedavno europske države pokušavale spasiti svoj urod od potpune propasti, sada su zamijenile banke hrane. U svakom slučaju, za viškove koji su trebali završiti na ruskom tržištu se sada ne moraju bojati jer će ih otkupiti EU.
Većina europskih poljoprivrednika zbog ruskih sankcija nije znala što će s povrćem i voćem. Nakon što je Europska komisija objavila izvanredne mjere pomoći za proizvođače voća i povrća koje se nalazi u fazi početka berbe ili je u punoj berbi, većina poljoprivrednika odlučilo se na mjeru povlačenja proizvoda za besplatnu distribuciju kojom se povučeno voće i povrće s tržišta donira karitativnim tijelima i ustanovama, školama, bolnicama, ustanovama za stare i nemoćne te kaznionicama.
Mjera se odvija uz isplatu potpore isporučitelju povučenog voća i povrća s tržišta po kg proizvoda, a uz mogućnost dodatne potpore za troškove sortiranja, pakiranja i transporta do primatelja pomoći.
No donedavno, prije nego je EK izašla s konkretnim mjerama, neki su nizozemski uzgajivači pojačavali reklame za svoje voće i povrće kako bi stimulirali potražnju. Oni su dizajnirali zajednički logo s nacionalnim bojama i sloganom "Zajedno smo jači" koji je kupcima trebao poručiti da je to najbolja domaća roba koju bi trebalo jesti više jer će ju u protivnom morati bacati. Belgijanci su tako nahvalili svoje kruške, a Poljaci jabuke koje su bile namijenjene ruskom tržištu. Jedna od tamošnjih krilatica je bila i "One apple a day keeps Putin away." No, sada kada su konkretne mjere Europske komisije konačno definirane, sve više proizvođača se odlučuje na alternativu darovanja siromašnima.
Jednom tjedno, banka hrane "Voedselbank" u Maassluisu u Nizozemskoj, dijeli pakete s namirnicama potrebitim obiteljima koje su zahvalne za takav vid pomoći. "Odjednom smo dobili 32 kutije rajčica i svježe cikorije najbolje kvalitete. Srećom to smo odmah mogli podijeliti potrebitima, jer petkom dijelimo namirnice", kažu iz banke. Budući da je bilo tako puno povrća, tome su priložili i nekoliko recepata. Banke hrane su inače poznate kao dobrotvorne organizacije nalik na besplatne dućane, koji diljem zemlje dijele hranu obiteljima kojima fali novca.
Nizozemski uzgajivači voća i povrća sada tako radije daruju svoje proizvode, nego što ih plasiraju na tržište. Veliki dio njihovih proizvoda zapravo je bio namijenjen ruskom tržištu. Ako bi sada rajčice, krastavci i paprika dospjeli na domaće tržište, cijene bi zbog prekomjerne ponude drastično pale - što je neprihvatljivo.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
Ruske sankcije Izvanredne mjere Pomoć Berba Alternativno tržište Potpore Besplatna distribucija Banka hrane Bacanje uroda Humanitarni otkup Otkup povrća Voedselbank Cijene hrane Reklame Stimuliranje potražnje Kruške Jabuke Poljska Nizoze
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/