Dokumentarni film "Before the Plate" (2018.) redatelja Sagi Kahane-Rapporta, prati kanadskog chefa John Horne koji kreće na putovanje farmama kako bi istražio podrijetlo svakog sastojka s jednog tanjura hrane u njegovom restoranu
U dokumentarnom filmu "Before the Plate" (2018.), jedan od najistaknutijih kanadskih chefova John Horne kreće na zanimljivo putovanje farmama kako bi istražio podrijetlo svakog sastojka s jednog tanjura hrane u njegovom restoranu Canoe, u kojem radi kao glavni kuhar.
S obzirom da se restoran nalazi u središtu Toronta na 54. katu zgrade, Horne izlazi iz urbanog okruženja i odlazi na mjesta gdje se hrana proizvodi, kako bi bolje razumio cijeli proces od polja do stola.
Putovanje ga odvodi do farmera koji uzgajaju i proizvode te sastojke. Horne istražuje ključna pitanja koja se danas postavljaju pred poljoprivrednike.
Poput utjecaja hormona i antibiotika u stočarstvu, važnosti pčela za oprašivanje te problema otpada hrane i gubitka resursa. Također promišlja o utjecaju tehnologije, upotrebi pesticida i umjetnih gnojiva, kao i o razlikama između industrijske i lokalne proizvodnje hrane.
Film prikazuje i izazove vezane uz transport hrane i percepciju genetski modificiranih organizama, nastojeći dati cjelovitu sliku modernog prehrambenog lanca.
Ovo su samo neke od tema s kojima se bavi redatelj Sagi Kahane-Rapport, ukratko sve što je potrebno kako bi se proizvela hrana u vremenu u kojem se poljoprivreda brzo mijenja.
Kahane-Rapport autor je brojnih kratkih filmova, poput "Guion" (2018), koji prikazuje priču Guiona Bluforda, prvog Afroamerikanca u svemiru, te znanstvenofantastični kratki film "White Rabbit" (2017.)
Pijaca, pazar, plac - serijal o hrvatskim tržnicama i njihovim ljudima
Horne uzima deset namirnica i prati njihov put od polja do stola, posjećujući osam farmi. Tako pratimo put mrkve iz Hillside Gardens u Holland Marshu, govedine iz VG Meats u okrugu Norfolk, rajčice iz Truly Green Farms ili kukuruza s farme Amanda i Grant Craven. Svaka namirnica pokazuje raznolikost metoda proizvodnje hrane u kanadskoj poljoprivredi.
Film koristi nekonfliktan, ali angažiran ton; nema direktnog prozivanja krivaca, samo povremeno upiranje prstom gdje bi trebali pogledati.
Film "Before the Plate", napokon, nakon nekoliko identičnih naslova koje sam pogledao posljednjih mjeseci, ne nameće jednoznačna rješenja, ne propagira (ne)skrivenu agendu i ne poziva na temeljite promjene u proizvodnji hrane.
Kroz razgovore sa stočarima, povrtlarima, pčelarima i drugim farmerima, film otkriva da čak i Horne, iako profesionalni kuhar s dugogodišnjim iskustvom u vrhunskim kuhinjama, nije bio svjestan čitave složenosti sustava.
Horne, znatiželjan poput petogodišnjeg djeteta, iako zagovornik lokalne proizvodnje i upotrebe namirnica iz svog neposrednog okruženja, u filmu shvaća da ni lokalna proizvodnja nije jednostavna, baš kao ni globalna distribucija hrane.
Možda je odglumljeno, jer ipak je ovo film, ali ako jest, onda bi i glavni lik trebao dobiti poneku nagradu.
Film uspijeva balansirati između kulinarske čarolije, ekološke stvarnosti i socijalnih implikacija prehrambenog sustava. Iako je to film o hrani i Horneovom putovanju, bavi se i pričama o pojedinačnim kanadskim poljoprivrednicima i problemima s kojima se susreću.
Budući da prikazuje i velike i male farme, konvencionalne i organske, film je zapravo edukativne prirode, pokazujući svima nama s ove strane ekrana kako možemo biti informirani o hrani koju konzumiramo. Problem je što većina od nas to ne radi.
Dokumentarac ne nudi lake odgovore i ponavljam, ne upire prstom, nego je pitak poput nedjeljnih popodnevnih filmova na televiziji. Optimističan je kada govori o potencijalu i budućnosti proizvodnje hrane, gdje tehnologija i inovacije mogu doprinijeti još boljoj učinkovitosti i sigurnosti hrane.
Tagovi
Autor