Pretraga tekstova
Ana Matulić od litre ulja zaradi 500 kuna
Dok većina maslinarskih veterana muku muči kako prodati svoje ulje, mlada i nezaposlena profesorica talijanskog i francuskog jezika iz Pašmana pronašla je način kako od jedne litre zaraditi od 400 do 500 kuna. Tridesetogodišnji Ana Matulić od očeva maslinova ulja proizvodi sapun s dodatkom biljnih trava. Od litre maslinova ulja proizvede od trinaest do osamnaest sapuna koje prodaje po cijeni od 30 kuna. Kad se sve zbroji i pomnoži dođe se do brojke koja za mnoge maslinare spada u sferu znanstvene fantastike.
Ana Matulić nije otkrila ništa novo. Naše bake oduvijek su pravile sapun od maslinova ulja. Bio je to grubi smeđi sapun koji su one koristili za ručno pranje odjeće i posteljine. Prije se u kućama nije ništa bacalo, kao danas. Tako se sapun dobivao kuhanjem taloga od maslinova ulja i njegovim miješanjem s kristalnom sodom koja se u kućanstvu koristila za pranje maštela i drugog poljoprivrednog posuđa. Ana je iskoristila staru osnovu i upakirala je u nove ideje kako bi je prilagodila današnjim trendovima. Na taj način maslinovom ulju je dodala novu vrijednost. Stara priča o čijoj potrebi svi «trube», ali malo je onih koji poduzimaju konkretne korake i nešto stvarno rade, poput naše poduzetne pašmanke.
- Nisam uspjela naći posao u struci. Radila sam samo mjesec dana na zamjeni u školi. Kada živite na otoku i imate puno vremena onda vam, na pamet padnu svakakve ideje. Meni je prije dvije godine pala da proizvodim sapun, priča Ana Matulić te pojašnjava sam proces proizvodnje.
- Baza je domaće maslinovo ulje i on je jedina masnoća u sapunu. Moj otac ima 250 stabala maslina i ulje je njegova. Ulje zagrijem na 35 stupnjeva Celzijevih. To je temperatura na kojoj ulje ne gubi na svojoj kvaliteti. U zagrijano ulje dodajem natrijev hidroksid, ljekovite trave s otoka i eterična ulja. Sve ulijevam u silikonske kalupe gdje stoje dva dana, a nakon toga se sapun suši tri tjedna.
Danas proizvodi tisuću sapuna godišnje i sve bez problema proda. Glavni izvor prodaje je turizam, kada stranci jednostavno polude za mirisom i kvalitetom njenog sapuna. Najnoviji primjer su prvi ugljanski Dani maslinova ulja održanih i vili Stari dvori u Ugljanu gdje je Ana Matulić sudjelovala kao izlagač. Francuskinje se nisu mogle jednostavno odlijepiti od njenih sapuna. Rezultat je da su ih razgrabile kao da su se prodavali na najpovoljnijoj rasprodaji i, naravno, ponijeli ih kući u Francusku. Nije turizam jedini prodajni kanal naše poduzetne Pašmanke. Za širenje tržišta nije ju zaustavila izoliranost otoka od kopna. Ona koristi internet za reklamu svoga sapuna, pa su tako već počele stizati narudžbe i iz drugih krajeva Hrvatske. Kaže da za sada na sapunu zaradi pola prosječne hrvatske plaće. Drugu polovicu zaradi kao turistički vodič gdje konačno ima priliku upotrijebiti stečeno znanje. Razmišlja o tome da poveća proizvodnju sapuna i otvori obrt pri čemu planira koristiti poticajna sredstva za samozapošljavanje.
Autor: Ante Vidović
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/