Pretraga tekstova
70% svih poljoprivrednika u Hrvatskoj imalo je manje od pet hektara, dok su 60% površina u Hrvatskoj držali veliki proizvođači koji imaju preko 50 hektara, a takvih je u Hrvatskoj tek 3,8%.
Nešto više od 171 milijun hektara zemljišta u Europskoj uniji se koristi za poljoprivredu, što je 40% cjelokupnog teritorija. Na ovom prostoru postoji 10,3 milijuna farmi. Većina njih, točnije dvije trećine su manje od pet hektara. Međutim, farme koje u svom posjedu imaju više od 100 ha (3%) koriste polovicu oranica. Ovo su podaci Eurostata iz 2016. godine koji su nedavno objavljeni.
Najveće površine koriste Francuska (27,8 milijuna hektara), Španjolska (23,2 mil ha), Ujedinjeno kraljevstvo (16,7 mil ha) i Njemačka (15,2 mil ha), odnosno polovicu ukupnog broja. Trećina europskih farmi nalazi se u Rumunjskoj (33%), potom slijede Poljska (14%), Italija (10%) i Španjolska (9%). Zemlje koje su poznate po velikim farmama od 50 ha i više su Luksemburg (52%), Francuska (41%), Ujedinjeno kraljevstvo (39%) i Danska (35%).
Tri osnovne grupe u poljoprivredi Europe su: poljoprivrednici koji proizvode hranu za sebe i svoju obitelj, mala i srednja gospodarstva, koja imaju obiteljski biznis i velika poduzeća. U izvještaju se navodi i da je samo 11% onih koji upravljaju farmama mlađe od 40 godina, dok je 32% onih koji imaju 65 godina ili su stariji. Mlađi poljoprivrednici su karakteristični za Austriju (22.2%), Poljsku (20.3%) i Slovačku (19%) i najčešće imaju velike posjede. Farmama najviše upravljaju muškarci, a samo su u tri slučaja od 10 u pitanju žene (29%).
Nešto malo više od polovice prometa u poljoprivredi dolazi iz Francuske (17%), Njemačke (13%), Italije (12%) i Španjolske (11%). Iako Rumunjska ima najviše farmi, njihova proizvodnja sudjeluje sa samo 3.4% u ukupnom učinku. Ukupno četiri milijuna farmi ima proizvodnju vrijednu manje od 2.000 eura i odgovorni su za 1% ekonomije koja se tiče poljoprivrede. S druge strane, 296.000 farmi, odnosno 3% gospodarstava, imaju proizvodnju vrijednu 250.000 eura i čine 55% kolača.
Hrvatska je sa 134.500 poljoprivredna proizvođača činila tek 1,3% udjela u broju farmera, a sa 1,56 milijuna obradivih površina samo 0,9% udjela u ukupnom zemljištu. Također smo u skupini zemalja čiji poljoprivrednici imaju male površine, odnosno gotovo 70% svih poljoprivrednika imalo je manje od pet hektara, a ukupno su držali tek 11,5% svih površina u Hrvatskoj.
Gotovo 60% površina u Hrvatskoj držali su veliki proizvođači koji imaju preko 50 hektara a takvih je tek 3,8% od svih proizvođača.
Podaci za Hrvatsku pokazuju da je tijekom 2016. od svih poljoprivrednika njih tek 10,5% bilo mlađe od 40 godina, što je u prosjeku EU, dok smo po broju onih koji su prešli 65 godina malo iznad prosjeka i takvih je bilo 32,7% od svih poljoprivrednih proizvođača u EU.
Tagovi
Eurostat Veličina posjeda Poljoprivredno zemljište u EU Agroekonomija Mladi poljoprivrednici Farme
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Đuro Japaric
prije 6 godina
Za stanje u Hrvatskoj krivi su nesposobni hrvatski političari sa posrbljenim mozgovima 1918 g , kada su se Srbi odlučili za dvostruki promašeni model ; - model poljoprivrednih poduzeća , - model malih izumirućih seljačkih imanja koji se pretvorio u izumiranje cijelih sela ! Što može sadašnji nesposoban trojac u Zagrebu ; Vlada , Sabor i Turist predsjednica RH ? Članci Ustava RH , omogućavaju donošenje drugačijih zemljišnih zakona i evidencije za privatnu i državnu zemlju ! Ali nesposoban trojac , neće napisati novo zemljišno zakonodavstvo ! Budućnost u Hrvatskoj ; - za 10 g većina nas starijih nositelja OPG postati ćemo radno nesposobni , a mnogi će i umrijeti , - sa zakupom državne zemlje neki će postati kmetovi plaćajući preveliki zakup !