Od 1. srpnja Europska komisija uvela je privremene antidampinške carine na uvoz kolin klorida iz Kine. Kao razlog navodi se nepravedno snižavanje cijena od strane kineskih proizvođača, što šteti konkurenciji na europskom tržištu
Nakon što je Europska komisija ranije ove godine uvela antidampinške carine na dodatak Lizin, sada podiže carinsku barijeru i za drugi važan dodatak stočnoj hrani – kolin klorid, poznat i kao vitamin B4. Ta odluka mogla bi izazvati novi val poskupljenja u stočnoj proizvodnji, piše Agrarheute.
Od 1. srpnja Europska komisija uvela je privremene antidampinške carine na uvoz kolin klorida iz Kine, i to u iznosima između 95,4 % i 120,8 %. Kao razlog navodi se nepravedno snižavanje cijena od strane kineskih proizvođača, što šteti konkurenciji na europskom tržištu. Carine su uvedene na prijedlog tvrtki Balchem Italia Srl i Taminco BV, koje su još u rujnu 2024. godine zatražile službenu istragu.
Kolin klorid je aditiv, dodatak stočnoj hrani, odobren za sve vrste životinja i spada u kategoriju "hranidbeno-fiziološki dodaci", odnosno "vitamini, provitamini i kemijski definirane tvari sa sličnim učinkom". Ima ključnu ulogu u mnogim biološkim procesima, a njegova upotreba u stočnoj hrani doprinosi boljem rastu životinja, sprječavanju bolesti i smanjenju smrtnosti.
Kako piše agrarheute, najniža carinska stopa odnosi se na kineske tvrtke Shandong FY Feed Technology Co., Ltd. i Shandong Yinfeng Biological Technology Co., Ltd., dok najvišu stopu plaćaju Shandong Aocter Feed Additives Co., Ltd. te svi ostali kineski izvoznici koji nisu posebno navedeni u provedbenoj uredbi.
Prema podacima Komisije, u 2023. godini iz Kine je uvezeno 20.024 tona kolin klorida, što je činilo gotovo trećinu ukupne potrošnje u EU. Prosječna cijena tada je iznosila 1.029 eura po toni.
Njemačko udruženje proizvođača stočne hrane (DVT) ne isključuje mogućnost povećanja cijena mineralne hrane zbog uvođenja carina, ali napominje da je trenutno teško predvidjeti točan učinak. Zanimljivo je da je, nakon uvođenja carina na lizin početkom 2025., cijena tog aditiva na svjetskom tržištu čak pala. Hoće li se sličan scenarij dogoditi i kod kolin klorida, ostaje neizvjesno.
Tržišna situacija kod kolin klorida razlikuje se od one kod Lizina. Prema podacima DVT-a, europska proizvodnja kolin klorida gotovo zadovoljava domaće potrebe, a postoji i dodatni kapacitet koji nije u potpunosti iskorišten. Otprilike 33 % ukupnih potreba u EU pokriva se uvozom, pri čemu više od 10 % dolazi iz trećih zemalja, najviše iz Indije.
Koliko brzo i u kojem opsegu bi te zemlje mogle povećati isporuke, za sada nije poznato.
Dok poljoprivrednici strepe zbog mogućih novih poskupljenja stočne hrane, Europska komisija nastavlja s politikom zaštite tržišta od dampinških cijena iz Kine. Ishod ovog sukoba između trgovinskih interesa i stabilnosti cijena hrane ovisit će o sposobnosti tržišta da pronađe alternative i prilagodi se novim uvjetima. Jedno je sigurno – dinamika na tržištu stočne hrane u EU ni u drugoj polovici 2025. neće biti mirna.
Tagovi
Autor
1214