Pretraga tekstova
Vlada Nizozemske pridružila se rastućem broju zemalja koje su prepoznale štetnost Monsantovih proizvoda, odlučivši zaštititi građane zabranom korištenja toksičnog pesticida Roundup!
Nakon pravosudne borbe oko primjene herbicida glifosata na tržištu dostupnog pod robnom oznakom Roundup, međunarodna korporacija Monsanto, specijalizirana za proizvodnju genetski modificiranog sjemena, pesticida, biotehnologiju i agrokemiju, izgubila je bitku, te će se morati povući sa nizozemskog tržišta. Time je nizozemska vlada napravila ogroman korak kako bi zaštitila svoje građane!
Riječ je o velikoj pobjedi, ne samo ekoloških i društvenih aktivista koji odbijaju globalno širenje modificiranih proizvoda i toksičnih kemikalija, već i političke svijesti, koja je pokazala kako je zdravlje građana, ipak, ispred profita, te kako je pritisku multinacionalnih korporacija moguće odoljeti. Monsanto se svim sredstvima borio da pokaže svoju nadmoć, ali nizozemski parlament je odlučio u korist budućnosti i donio ispravnu odluku.
Roundup je u Hrvatskoj dozvoljen za uporabu do 2023.
Brojne zdravstvene studije, medicinski djelatnici i aktivisti diljem svijeta, dokazali su i složili se oko štetnosti jednog od najpoznatijih svjetskih pesticida Roundupa, koji korištenjem na poljoprivrednim kulturama prodire u dubinu zemlje i završava u podzemnim vodama. Posljedica je zagađenje pitke vode i hrane (da ne spominjemo radnike koji rukuju sa kemikalijama), te, konačno, brojne zdravstvene posljedice poput karcinoma, oštećenja organa i genetskih defekata novorođene djece. Glifosat je povezan i sa sve većim brojem slučajeva celijakije u SAD-u i Europi, a koja sa sobom donosi narušen imunitet i sklonost težim bolestima.
Monstanto propagiranjem pesticida nastoji pripremiti teren, kako bi uveo genetski modificiranu tehnologiju na nova tržišta.
Pošto Roundup ubija sav korov i onemogućava normalan rast tradicionalnog bilja, korporacija automatski predlaže i prelazak na posebno dizajnirano sjeme, koje je laboratorijski stvoreno kako bi opstalo u uvjetima štetnog kemijskog zagađenja. Monsanto prodaje tretirani kukuruz, pšenicu, i ostale biljke stvorene u laboratoriju, koje su namijenjene rastu u zatrovanom tlu. Tako su poljoprivrednici korištenjem herbicida na bazi glifosata prisiljeni koristiti i sjeme koje je već prethodno tretirano štetnim sredstvima.
Konačan rezultat, tako, nije isključivo konzumacija kontaminirane hrane, onečišćenje podzemnih voda, okoliša i ljudskih radnika, već i korporacijska politika koja uz pomoć državne potpore i političkih te poljoprivrednih lobija nastoji pod svaku cijenu ostvariti profit pod cijenu zdravlja malog čovjeka i zamijeniti prirodno sjeme genetski dizajniranom ovisnošću.
Tagovi
Monsanto Roundup Herbicidi Pesticidi GMO Zdravlje Zagađenje Onečišćenje vode Podzemne vode Korporacije Genetski defekti Rak Štetnost Nizozemska Zabrana GMO
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
cdomagoj
prije 10 godina
ne mogu bas reci da je nesto objektivan clanak... ne kazem da sam za monsantovu politiku, tj. nisam uopce, ali nisam ni misljenja da je dobar ovakav koncept clanka... bez uvrede ikome.. nije zabranjen roundup, nego svi herbicidi na bazi glifosata, a to ima daleko veci utjecaj na poljoprivredu od toga da je neciji herbicidni pripravak dobio zabranu prodaje, sto nije nigdje naglaseno, ali i to je opsirnija tema...osim toga, po mom je misljenju ovo indirektan nacin borbe protiv samog GMOa, ne samo zbog pljuske monsantu nego i zato sto su njihovi GMO hibridi izgubili jednu veliku prednost u proizvodnji pred GMOfree hibridima, a samim time smanjili necije eventualno neckanje oko prelaska na GMO hibride... i za to stvarno treba cestitati nizozemcima, ako zbog nicega, onda zbog prave inteligencije...