Zakon uređuje da su proizvodni resursi OPG-a koji su neophodni za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i koji su glavni izvor sredstava za život zaštićeni od ovrhe kao i imovina nužna za obiteljski život i stanovanje članova OPG-a.
Vlada RH danas je dala potporu konačnom tekstu Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (OPG) i uputila ga u Hrvatski sabor na usvajanje.
Zakon prvi puta utvrđuje jasnu razliku između OPG-a, definira što su samoopskrbna gospodarstva, a što ona koja proizvode za tržište, ali nikom ne ukida prava na izravna plaćanja i trženje svojih proizvoda, javljaju u Ministarstvu poljoprivrede
Svrha ovog zakona je usmjeriti OPG-ove na daljnji razvoj vlastitih kapaciteta kako u proizvodnji tako i pružanju usluga, olakšati im profesionalizaciju na sve zahtjevnijem tržištu.
Zakon uređuje da su proizvodni resursi OPG-a koji su neophodni za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i koji su glavni izvor sredstava za život zaštićeni od ovrhe kao i imovina nužna za obiteljski život i stanovanje članova OPG-a.
Kroz zakon se daje i mogućnost da u radu na sezonskim i povremenim poslovima što se obavljaju na OPG-u smiju pomagati članovi najšire obitelji bez obveze zasnivanja radnog odnosa, a omogućit će i daljnje smanjenje administrativnih i fiskalnih barijera.
Zakon nadalje motivira da jedna obitelj upravlja jednim OPG-om kako bi se postiglo brže okrupnjavanje proizvodnih resursa s ciljem održivog gospodarenja i samozapošljavanja članova obitelji.
Uvodi se i obveza upisa u registar OPG-ova, što će raditi Agencija za plaćanja u poljoprivredi. Time će se konačno dobiti cjelovita baza podataka o proizvođačima i njihovim proizvodima koje će tržiti izravno ili tek nakon prerade. Hrvatska poljoprivreda do sada nije nikada imala pouzdane podatke o proizvodnji OPG-a kojih je oko 150 tisuća, što je bilo veliki minus i kod kreiranja strateških projekata.
"Naša obiteljska poljoprivredna gospodarstva nailazila su na brojne prepreke koje su kočile njihovo poslovanje i razvoj. Sada smo izradili zakon isključivo za njih, a danas je Vlada RH dala potporu konačnom prijedlogu zakona te vjerujem kako će potporu ubrzo dobiti i u Hrvatskom saboru s obzirom da ga je u prvom čitanju podržalo više od 100 zastupnika", kazao je ministar Tomislav Tolušić.
Ministar je naglasio kako zakon konačno ispravlja povijesnu nepravdu prema OPG-ima jer, svoje zakone odavno imaju obrti, zadruge, poduzetnici te mnoge druge skupine pa je vrijeme da se i poslovanje obiteljskih gospodarstava uredi kroz zakonski okvir.
"Zakon daje kvalitetne temelje za buduće poslovanje, omogućuje sigurniji razvoj proizvodnih kapaciteta i usluga, i što je možda najvažnije otvara jednostavniji pristup potporama iz EU fondova i bankarskim kreditima te jamči ostvarivanje nekih prava iz drugih zakona, poput zakupa državnog zemljišta", pojasnio je ministar poljoprivrede te istaknuo:
"Zakon će spriječiti "muljanja" s obzirom da su mnogi zlorabili naziv OPG, a sada će se znati tko ima kakve resurse i što sve i u kojem volumenu može ponuditi tržištu."
Foto: Bigstockphoto/DanGrytsku
Tagovi
Autorica
Vedran Stapić
prije 7 godina
Ta je brojka prema svemu sudeći realna. Ostaje pitanje kako ćemo doći do nje i koliko će proces trajati. Hoćemo li imati plan ili ćemo sve prepustiti tržištu? I slažem se da je važno Zakonom o nasljeđivanju osigurati tehnološke cjeline
Vedran Stapić
prije 7 godina
Ovi naši brojevi nemaju veze sa stvarnim stanjem. Nadavno sam bio u Belgiji koji trenutno imaju 40.000 gospodarstava s trendom pada broja. Obrađuju 1,35 milijuna hektara površine. Dakle svake godine ih je sve manje.Mi u RH imamo 170.000 subjekata koji obrađuju 1 milijun hektara. Neki konzultatni tvrde da prema analizama rađenim prije koju godinu imamo samo 8.000 subjekata koji su financijski tržišno održivi (s obzirom na ostvarene prihihode od prodaje proizvodene robe). Naglašavam trenutno održivih. To je manje od 5%. Vjerujem da ima veliki broj dvostrukih subjekata zbog zemlje i poticaja (otac i sin, 2 brata i slične kombinacije) što je napumpalo broj i to zamagljuje sliku.Eh da. Imaju jedan pošteni poljoprivreni sajam - AgriBex - koji se održava svake 2 godine
stjepan pavlić
prije 7 godina
Dragi moji danas u Hrvatskoj ima dosta OPG- ova na papiru a malo onih koji se stvarno bave poljoprivredom i to je ono što treba promijeniti. Dati ljudima potpore ali onima koji mukotrpno rade i bore se da nešto proizvedu.
Vedran Stapić
prije 7 godina
Samo upozorenje. Slobodno pišite, ali bez vrijeđanja po bilo kojoj osnovi!