Ovom su se zakonu protivili brojni poljoprivrednici, strahujući od ograničenja koja bi im se mogla uvesti
Zakon o obnovi prirode, čiji je cilj vratiti staništa u njihovo prirodno stanje stupio je na snagu 18. kolovoza. Svrha mu je obnoviti najmanje 20 posto kopnenih i isto toliko morskih područja Europske unije do 2030. te narušenih ekosustava do 2050. obnavljanjem šuma, ponovnim natapanjem močvara i vraćanjem rijeka u njihovo prirodno stanje slobodnog toka.
Smatra se ključnim instrumentom za pomoć EU-u i njezinim državama članicama u ispunjavanju međunarodnih obveza u pogledu bioraznolikosti prema Globalnom okviru za bioraznolikost Kunming-Montreal, stoji u priopćenju Europske komisije.
Njime je pokrenut proces kontinuiranog i održivog oporavka prirode, a koji pritom podupire održiviji gospodarski razvoj i poljoprivrednu proizvodnju, ruku pod ruku s razvojem obnovljive energije.
Uključuje zahtjeve za uvođenjem mjera obnove kako bi se postiglo zadovoljavajuće stanje ključnih tipova staništa. Također zahtijeva održavanje urbanih zelenih površina i pokrova, obnavljanje stabala te njihov veći broj.
Konkretno, do 2030. cilj je vratiti najmanje 25.000 km rijeka u njihov slobodni tok. Trebao bi doprinjeti smanjenju pada populacije oprašivača i ojačati njihovu raznovrsnost, povećati populaciju ptica na poljoprivrednim zemljištima, poboljšati bioraznolikost u poljoprivrednim i šumskim ekosustavima uz obavezu da se do 2030. posadi najmanje tri milijarde dodatnih stabala na razini EU-a.
Različiti ciljevi obnove primjenjuju se na različite ekosustave i države članice će odlučiti koje će posebne mjere primijeniti na svojim teritorijima. One će biti prilagođene nacionalnom kontekstu uzimajući u obzir raznolikost regija.
Države članice moraju podnijeti nacrt plana Komisiji u roku od dvije godine od datuma stupanja na snagu.
Protiv ovoga Zakona bila je Hrvatska poljoprivredna komora jer smatraju da nije u interesu hrvatskog sela i poljoprivrede, ribarstva te proizvodnje hrane. Predsjednik HPK, Mladen Jakopović, tada je izjavio da ukoliko ta Uredba bude izglasana, negativne posljedice za hrvatski agrar bit će vrlo snažne te će ugroziti ionako krhku proizvodnju.
HPK hrvatskim europarlamentarcima: Glasujte protiv Zakona o obnovi prirode
Dali su i podršku prosvjedima EU poljoprivrednika koji su se tim povodom održavali u u Strasbourgu.
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/
mali poljoprivrednik
prije 8 mjeseci
Debilana teška,a navesti ću samo jedan konkretan primjer.EZP ili ekonomski značajne površine definiraju 5m od kanala površine koje se ne siju i održavaju se malčiranjem,tanjuranjem ili nekom sličnom mehaničkom operacijom osim oranja.Takve površine se množe sa koeficijentom 3 i treba ih imati ukupno 10% od obradive površine,te se mislim za to dobiva 120€ za sve hektare.Takva mjera ima smisla u nekima zemljama gdje je svaki kvadratni metar obrađen i ne vidiš na kilometre nikakvo drvce na koje bi mogla sletiti nekakva ptičica.Kod nas je situacija dijametralno suprotna,jer je većina kanala četvrte i pete kategorije obrasla u šikaru,a ponegdje je i prava šuma,koja se proširila po 3-4m u njivu.Većina tih njiva je u najmu te se ne isplati malčirati pošto ne znaš hoćeš li tu njivu na godinu uopće obrađivati.Debilni zakon ne prepoznaje da je to već sada bioraznolikost kojoj oni teže i da je prirodno stanište raznih životinja,te ujedno prirodna brana za sve veće vjetrove i oluje koje nas pogađaju.Znači da bi ostvario tu mjeru moraš sve iskrčiti i to će po njima biti bioraznolikost,a ovdje teže povećavanjem broja stabala.Tako da mislim da njima nije previše stalo do očuvanja prirode,nego je još jedan primjer kako im je cilj na sve moguće načine smanjivanje poljoprivredne proizvodnje.
Đuro Japaric
prije 8 mjeseci
OBNOVITI TURSKO CARSTVO , jebeš EU ; Turskome Caru 3 forinte po kući , Turskom zemaljskom gospodaru 10 % žitarica ! SPRŽENOJ Slavoniji i Baranji , ni dragi Bog ne želi pomoći , pa kao i 1536 trebamo preći na ISLAM , možda će nam ALAH pomoći !
osijek 2012
prije 8 mjeseci
Vratit rimsko carstvo prepisati im svu zemlju nazad,ionako katastaraki i gruntovno 30% ne odgovara stvarnom stanju. Srusiti sve nasipe i brane koje nas stite vratiti rijeke u prirodne tokove neka plivaju i osijek i vukovar jer budale to tako zele. Zabraniti traktore i vratiti volove i konje. Sta oni nama namecu a mi sutimo,oni drobe milijarde na teske teske idiotarije i samo nam otezavaju jos vise. Umjesto da nas poticu kvalitetno oni donose koje kakve zpp-ove koji veze s poljoprivredom nemaju guraju neke digitalizacije debilane od 10-20% i onda s druge strane vracaj 30% u prirodno staniste. KATASTROFA