Pretraga tekstova
Pregovori o pšenici trajat će danima
Vlada, mlinari i udruge ratara počeli su jučer pregovore o otkupnoj cijeni pšenice iz ovogodišnje žetve, a svi procjenjuju da će za dogovor trebati nekoliko dana. Seljaci traže 1,25 kuna za kilogram pšenice, a mlinari koji trebaju kupiti tu pšenicu pozivaju se na tržišnu cijenu koja se na budimpeštanskoj burzi kreće od 80 do 90 lipa. Predstavnici Vlade bi u sljedeća tri dana trebali približiti te stavove kako bi izbjegli još jedan traktorski prosvjed u Zagrebu.
Zahtjevi seljaka usmjereni su, iako njihovu pšenicu otkupljuju mlinari, prema Vladi, od koje traže da zaštitna cijena umjesto sadašnjih 75 lipa za kilogram bude pola kune veća pa bi tako cijeli urod prodali po toj cijeni bez obzira na to jesu li ga mlinari spremni kupiti ili ne jer je viškove po zaštitnoj cijeni dužna otkupiti država. Nakon prvog kruga pregovora s mlinarima, oni su na tržišnu cijenu, kako se doznaje, spremni platiti i dodatak od najviše deset posto za operativne troškove što cijenu dovodi do najviše jedne kune za kilogram. U Vladi, pak, ne gube optimizam da će i bez prosvjeda i bez promjene zaštitne cijene uspjeti dogovoriti otkupnu cijenu pšenice, odnosno da će se mlinari i ratari ipak dogovoriti, i to tako da će biti otkupljeno i više od 200 tisuća tona viška pšenice.
Na sastanak u Ministarstvu poljoprivrede došlo je gotovo pola Vlade: Polančec, Kosor, Pankretić, Šuker, Čobanković. Predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza Željko Mavrović umjereno je optimističan jer je Vlada dala velika obećanja. "Ne sumnjamo u Vladu, iako je Pankretić rekao da nema ni lipe. Valjda Šuker ima nešto u džepu", kazao je Mavrović.
Ministar Pankretić možda je našao novac za mljekare. Naime, na jučerašnjem sastanku Savjeta za praćenje proizvodnje i prerade mlijeka zaključeno je da će se 30 lipa po litri mlijeka obećanih seljacima isplatiti iz proračuna Pankretićeva ministarstva. No, u zaključcima podijeljenima novinarima nema ukupnog izračuna potrebnih sredstava, a nije se moglo dobiti ni objašnjenje kako je ministar odjednom pronašao novac.
Autor: J.Marić
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/