Veliki prosvjedi mljekara u Bruxellesu upozoravaju na neizbježnu krizu na tržištu mlijeka. Cijene vrtoglavo padaju, mlijeka je previše. Traže se tržišno odgovorni programi koji bi mljekarima pomogli da proizvodnju prilagode tržištu.
Nakon konstantnih upozorenja europskih mljekara, ali i ignoriranje vrha europske politike, u Bruxellesu se mlijeko slijeva niz Europski parlament. Odlučili su mljekari pokazati kakvo je stanje u proizvodnji mlijeka, prije nego se, kako kažu, svi zajedno u njemu utope.
European milk board (EMB) je u svom dramatičnom prosvjedu upozorio na novu katastrofu koja prijeti tržištu mlijeka.
"Ukoliko se nešto ubrzo ne poduzme, europski proizvođači mlijeka će propasti", upozorava na to predsjednik EMB, Romuald Schaber. "Želimo poslati poruku svima i otvoreni smo za dijalog. Ako Komisija ne prepozna naše zahtjeve, organizirat ćemo spektakularne demonstracije sljedećih nekoliko mjeseci" dodaju mljekari.
Cijena mlijeka je u stanju slobodnog pada diljem cijele EU, i to već mjesecima. U mnogim zemljama, kao što su Belgija, Francuska i Nizozemska, cijena će pasti ispod 30 eurocenti po kilogramu. Situacija se pogoršava, a mnogi proizvođači se suočavaju s teškoćama u plaćanju računa i zabrinuti su kako će u sljedećem razdoblju uopće prehraniti stoku.
Baltičke države su trenutno najviše pogođene. Litvanski farmeri dobivaju samo 18 do 20 centi u prosjeku, dok je cijena mlijeka u Latviji između 22 i 24 centi.
Ove godine, EU članice su proizvele 7.5 milijuna tona mlijeka više nego prošle godine. Povećanje u mliječnim kvotama (očito nesvjesno prave situacije na tržištu), već je donijelo veliki pritisak na tržište, čak i prije nego kvote budu potpuno ukinute, 31. ožujka 2015.
"Pričuve mlijeka premašile su zahtjeve tržišta. Bez ograničavajućeg efekta na sustav kvota u ključnim zemljama kao što su Njemačka i Nizozemska, situacija bi sada bila puno gora", objašnjava Romuald Schaber. U međuvremenu, sve upućuje na to da je u začetku ozbiljna kriza tržišta kao i ona od 2009. kada su cijene pale na 18 centi.
Situacija je pogoršana ruskim embargom na mliječne proizvode iz EU od kolovoza. Kada zadnji ograničavajući sustav - mliječne kvote, nestane sljedeće godine, tada će se povećati i stvarni rizik od kolapsa cijena. Mnoge farme će se suočiti s ozbiljnom prijetnjom, ali hoće li i opstati?
Politika šuti, reakcije nema. No, postoji li instrument za ovakve krizne situacije, jer interventne mjere tu više ne mogu pomoći. Mljekari ne žele subvencije, već smatraju da oni koji odlučuju o politici primijene MRP, takozvani Market Responsibility Programme. Taj dodatni element u kriznim situacijama bi trebao stvoriti efektivne poticaje za farmere kako bi prilagodili količinu proizvedenog mlijeka tržištu.
Ukoliko se ove mjere ne primijene, doći će do neizbježne katastrofe na EU tržištu. Slijevat će se mlijeko, kako vidimo, po cijeloj Europi.
Foto: REUTERS/Laurent Dubrule
Tagovi
Autorica
Opg Goran
prije 10 godina
Hm..pa sad ja nek ulazem u ruralni razvoj,sa kamatom od 5-10posto...kad vec puca po savovima...kad to pukne...jao si ga nama,.