Pretraga tekstova
Apelirala bih i na naše trgovačke lance da nastoje izbjeći situacije u kojoj je cijena šećera u Hrvatskoj u njihovim trgovinama 30 do 40 posto jeftinija nego u istim trgovinama u inozemstvu, kazala je Vučković.
Gašenje druge hrvatske šećerane komentirala je danas i ministrica poljoprivrede Marija Vučković. Problemi u ovoj proizvodnji, naglasila je, nisu od jučer i nemamo ih samo mi.
No, cijene šećera prema njoj, kod nas ne bi trebale biti ovoliko jeftinije nego vani pa bi ih trgovački lanci trebali podići?
"Apelirala bih i na naše trgovačke lance da nastoje izbjeći situacije u kojoj je cijena šećera, kada ne uzimamo u obzir PDV, a možemo i s PDV-om, u Hrvatskoj u njihovim trgovinama 30 do 40 posto jeftinija nego u istim trgovinama u inozemstvu", kazala je Vučković, prenosi Hina.
Kako je istaknula, prije sedam godina cijena tone šećera bila je iznad 700 eura, dok je danas između 340 i 350 eura, a smatra se da je uz cijene ispod 405 eura za tonu teško zadržat proizvodnju.
Na novinarsko pitanje smatra li da su mjere potpore proizvođačima šećerne repe došle prekasno jer su ljudi napustili proizvodnju, pogoni se gase, te prerada šećera ostaje samo u Županji, odgovorila je da nisu jer je trogodišnji program kreiran 2018. godine.
"On je sada na isteku i treba početi pripremati novi, eventualno ga još učiniti privlačnijim za one koji žele povećati površine", kazala je i dodala kako se u izmjenama zakona o poljoprivrednom zemljištu nastojalo dati prioritet šećernoj repi kao zahtjevnoj i teškoj kulturi.
Iznijela je podatke da je danas u Hrvatskoj oko 11 tisuća hektara pod ovom kulturom te kako je u starim članicama za rad jedne šećerane prosječno osigurano oko 18 tisuća hektara, a u novim državama članicama 12 tisuća hektara. "Nastojat ćemo te površine povećati jer ove nam ne jamče opstojnost", poručila je.
Hina navodi i da je rekla da će nastojati motivirati Europsku komisiju za dodatne mjere kao što su radili i sa svim drugim sektorima u problemima.
Željko Zadro potvrdio gašenje osječke šećerane: Čudo je da smo izdržali do 2020.
Podsjećamo, predsjednik Uprave Hrvatske industrije šećera Željko Zadro, potvrdio je danas da se nakon tvornice Viro, gasi i Tvornica šećera Osijek.
"Prestanak proizvodnje šećera u Virovitici i Osijeku je teška odluka, ali jedina moguća koja garantira da ćemo zadržati tu proizvodnju u Hrvatskoj. Da je nismo donijeli, iduće godine bi bile zatvorene sve tri šećerane", istaknuo je.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Šećerane Proizvodnja šećera Marija Vučković Cijena šećera
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
Đuro Japaric
prije 4 godine
Pozivam ministricu Tolušić II , da podnese ostavku jer lupeta i nema veze o poljoprivredi ! Neka pozove 556 općinica i gradića da raspišu natječaje za podržavljenu zemlju na temelju SMEĆA iz 2018 kojega je branila sa ministrom Tolušićem I ! Neka pročita prvilnike kojeje ministar Tolušić I donio na temelju SMEĆA zvanog Zakon o poljoprivrednom zemljištu !
Marta Radić
prije 4 godine
Ništa od toga , branimo neobranjivo. Do kad je šečer cijenovno jeftiniji iz trske , repa pada u zaborav. Šečer se sve manje koristi i u konditorskoj industriji , postoji jeftinija zamjena. Tako da je bolje da se novac ulaže u održive proizvodnje.