Pretraga tekstova
Od planiranih 1,58 mlrd. kuna ulaganja u navodnjavanje do 2010., država je uložila samo 292 mil. Gori smo od Albanije!
Kiša koja je ovih dana napokon natopila žednu zemlju mala je utjeha poljoprivrednicima. Suša je na njihovim njivama "obrala" već između 30 i 50% planiranog uroda kukuruza, soje i šećerne repe, oko 30% krumpira, 15 do 20% suncokreta... Stradali su i vinogradi i voćnjaci, a kako u proračunu nema predviđenih sredstava za sanaciju šteta od elementarnih nepogoda, teško će se naplatiti milijunske štete, koje još zbrajaju po županijama. Samo u Osječko-baranjskoj županiji štete su procijenjene na više od 200 mil. kuna.
- Sumnjam da će seljaci išta dobiti. Država im ne želi ranije isplatiti ni poticaje za lanjsku jesensku sjetvu kako bi barem donekle ublažili posljedice katastrofalnih suša - kaže predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Darko Grivičić. U očekivanju da će i Dubrovačko-neretvanska županija proglasiti elementarnu nepogodu zbog suše i šteta na mandarinkama, vinovoj lozi i maslinama, u Agrofructusu kažu kako su pogođene doslovce sve kulture i sve hrvatske regije.
Kao najveći otkupljivač mandarinki na neretvanskom području, ove je godine Agrofructus očekivao urod od 70 tisuća tona mandarinki, jedinog voća u kojem ne oskudijevamo. No, kako se elementarne nepogode ponavljaju već treću godinu zaredom, prinosi će biti 25% manji, oko 45 tisuća tona. Predsjednik uprave Agrofructusa Denis Matijević kaže kako je samo 10-ak posto površina oko Neretve navodnjavano pa to područje za nepogoda ili pliva pod vodom ili trpi sušu. Agrofructus s dobavljačima godišnje ugovara robe u vrijednosti 500-600 mil. kuna, a zbog suša će na inozemna tržišta izvesti tek 700 umjesto 1000 planiranih šlepera voća i povrća. Manji urod mandarinki proizvođačima će se pak kompenzirati zaštitnom cijenom od tri kune te poticajem od 0,90 kuna po otkupljenom kilogramu, što je 30 lipa više nego lani. No ogorčeni su što su iz godine u godinu prepušteni na milost i nemilost prirode. Novac za navodnjavanje i odvodnju odavno je predviđen. Trebalo je raditi na tome, a ovako državi ne preostaje ništa osim nadoknade šteta, dodaje on. Vlada je najavila da će do 2010. u sustavu navodnjavanja biti 35.000 hektara uz investicije od 2,36 mlrd. kuna. Ona bi uložila 1,58 mlrd., a ostatak lokalna vlast i vlasnici zemljišta. No, sve je stalo na 18.000 hektara pogodnih za navodnjavanje, u što je utrošeno samo 292 milijuna kuna. Tu nas je pretekla čak i Albanija!
- Zbog svega toga posljedica će biti i na jesensku sjetvu i cijene, čega su i te kako svjesni u EU. Oni će zato svojim seljacima zbog suša isplatiti prijevremene poticaje za lanjsku sjetvu od 16. listopada, ovisno o odluci svake od članica - tvrdi Grivičić.
Autor: Jolanda Rak Šajn
Izvori
Tagovi
Elementarna nepogoda Suša Štete Poljoprivredne kulture Navodnjavanje
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.