Pretraga tekstova
'Zakon o poljoprivrednom zemljištu povući iz hitne procedure'
Istodobno je od Sabora zatražena zaštita kvalitetnog i visokokvalitetnog poljoprivrednog zemljišta od prenamjene u građevinsko zemljište. 'Ovakve zakonske izmjene kojima se drastično, čak 10 puta, smanjuju dosadašnje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta ne samo da potiču nepovratno uništavanje visoko vrijednog zemljišta kao resursa za budući razvoj Hrvatske, već i potiču zemljišne špekulacije te otvaraju prostor za korupciju prilikom izmjena prostornih planova', upozoravaju udruge.
Podsjećajući kako je hrvatska Vlada nedavno u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, a Hrvatski sabor 6. svibnja prihvatio hitnu proceduru za navedene izmjene, udruge ukazuju na neprihvatljivost Vladinog obrazloženja. Vlada je, naime, predložila hitan postupak 'u cilju sprečavanja negativnih posljedica do kojih bi došlo zbog nemogućnosti bržeg raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem' te je smatrala kako će se 'predloženim izmjenama i dopunama poboljšati i ubrzati privatizacija jednog od najvrednijih prirodnih resursa'.
Umjesto hitnog postupka, udruge zahtijevaju temeljitu javnu raspravu, jer je po njima riječ o 'vrlo bitnom pitanju za budući razvoj Hrvatske'. Posebno im je zasmetalo najavljeno deseterostruko smanjenje naknada za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta, za koje smatraju da će 'u praksi poticati špekuliranje zemljištem koje je u Hrvatskoj itekako prisutno'.
'Zakonske izmjene potiču otkupljivanje jeftinog poljoprivrednog zemljišta te lobiranje za njegovu prenamjenu prilikom izmjena prostornih planova, čime se cijena zemljišta na tržištu preko noći uvećava nekoliko puta. Smanjenjem naknade takvo ponašanje postaje isplativo, jer bi se plaćala samo cijena poljoprivrednog zemljišta koja je i više od 10 puta manja od cijene građevinskog plus naknada koja bi prema ovim zakonskim izmjenama bila u iznosu od samo pet ili 10 posto cijene građevinskog zemljišta', upozoravaju nevladini aktivisti.
Koalicija udruga smatra i kako najavljene izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu otvaraju i veći prostor za korupciju prilikom izmjene prostornih planova, jer 'potezom pera lokalnih vlasti poljoprivredna zemljišta preko noći dobivaju barem 10 puta veću cijenu'. Navode kako se 'smanjenjem naknade smanjuju i prihodi za državni i lokalni proračun, a otvara se veći prostor za mito i korupciju prilikom izmjena prostornih planova od strane lokalne vlasti'.
'Gubicima u proračunu treba dodati i one uzrokovane činjenicom da su igrališta za golf izuzeta od plaćanja bilo kakve naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta, pa tražimo njihovo brisanje iz izuzetaka za koje se ne plaća naknada. Kako je u Hrvatskoj planirano 89 igrališta na vrlo velikim površinama, a tome se pridodaju i nova u izmjenama planova, ostvaruju se enormni gubici u državnom i proračunima jedinica lokalne uprave i samouprave', zaključuju u priopćenju Koalicija udruga Zelena akcija, TIH, GONG, Pravo na grad, Zelena Istra, Eko - Zadar i Srđ je naš te nacionalna mreža Zeleni forum.
Autor: tportal.hr
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/